Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?Çeyiz hesabı devlet destekli evlilik kredisi almak isteyen kişilerin başvurularının onaylanmasından sonra bankada açtıkları hesaptır. Bu hesap hakkında ayrıntılı bilgi yazımızda.

Evlilik sezonunun yaklaşması evlenmek isteyen çiftleri harekete geçirdi. Düğün yapmak ve bir ev kurmak isteyen çiftlerin en çok ihtiyaçları olan şey tabii ki paradır. Bu nedenle çiftler soluğu bankalarda kredi başvurularında almaktadırlar. Ancak bankaların verdiği krediler çoğunlukla yüksek faizli ve çok koşullu olduğu için çiftler bu krediyi almakta ve ödemekte zorlanmaktadırlar. Bu kredi türüne Çeyiz Parası adı da verilmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Evlenmek istiyorsanız devletin çiftlere sunduğu evlilik kredisinden haberdar olmalısınız. Bu kredi devlet tarafından belirli koşullarla verilmektedir. Bu krediyi almak için en az üç yıla ihtiyacınızın olması nedeniyle planlarınızı üç yıl sonrası için yapmanız doğru olacaktır. Aslında bu kredinin tamamını almak için beş yıla ihtiyacınız vardır. Ancak bu çok uzun bir süredir. Kısacası bu krediyi alabilmeniz için hem sabır hem de zaman gereklidir.

Devlet destekli evlilik kredisi 18 yaşını doldurmuş ve 24 yaşından gün almamış olanların başvuru yapabileceği bir kredi türüdür. Yani üniversitede iseniz mezun olduktan sonra evlenmek üzere çeyiz hesabı açarak evliliğe hazırlık yapabilirsiniz. Lise mezunu iseniz ve evlenmek istiyorsanız yine aynı şekilde çeyiz hesabı açıp para biriktirerek evlilik planları yapabilirsiniz. Devlet destekli evlilik kredisi tutarları ve koşullar hakkında ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Çeyiz Hesabı Açmanın Amacı Nedir?

Devlet destekli evlilik kredisi 2016 yılında verilmeye başlanmıştır. Hatta 2016 yılında bu krediyi almak için başvuru yapan kişiler henüz krediyi almamışlardır. Bu kredi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığının iş birliğinin sonucunda verilmektedir. Ancak bankalar buna aracı olmaktadırlar. Pek çok banka başvuruları almakta ve Çeyiz Hesabı açılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle Türkiye’nin önde gelen bankalarına başvuru yapabilir, Çeyiz Hesabı açabilirsiniz.

Devlet destekli evlilik kredisi çok avantajlı bir kredidir. Bu kredi bir yıl ertelemeli ve faizsiz bir kredidir. Ayrıca bu krediyi düğünden bir yıl sonra iki yılda ödersiniz. Bankalara devlet destekli evlilik kredisi almak için başvuru yaptığınızda başvurunuz banka tarafından değil Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından incelenir. Bu kredi çoğunlukla nakit sıkıntısı yaşayan ve evlenmek için yeteri kadar birikimi ya da parası olmayan kişilere verildiği için nakit sıkıntınızın olmaması başvurunuzun kabul edilmemesine neden olabilir.

Çeyiz Parası Ne Kadar?

Devletin verdiği çeyiz parasını alabilmeniz için başvurunuz kabul edildikten sonra bankada çeyiz hesabı açmanız ve bu hesaba her ay en az 100 TL ve en çok 1000 TL para yatırmanız şarttır. Bunu en az üç yıl boyunca her ay yapmalısınız. Sistemde en fazla beş yıl kalabilirsiniz. Üç yılın sonunda 4223 TL ve dört yılın sonunda 4751 TL para alırsınız. Beş yılın sonunda çeyiz parasının tamamı olan 5000 TL’yi alırsınız. Elbette buna ek olarak hesabınızda biriken parayı da alırsınız.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir