Bütçe Planı Nedir, Nasıl Yapılır?


Esnafa 30 bin faizsiz kredi şartları

Ülkemizde yaşayan pek çok kişi ne yazık ki bütçe yönetimi konusunda yeterli bilgiye sahip değildir. Bu nedenle kredi kartı borçları ve kredi faizler ile boğulan toplumun tek kurtuluşu her bireyin bütçe planı yaparak gelirine göre harcama yapmayı öğrenmesidir. Peki, bütçe planı nedir, nasıl yapılır?

Bütçe planı kişinin aylık gelirinin belirlenerek buna göre bir harcama listesinin çıkarılmasıdır. Bu listede gelirler ile giderler eşit ise bu durumda hiçbir sorun yoktur. Yine gelirler giderlerden fazla çıkarsa bu da bir sorun olmadığını gösterir ve kişinin artan parayı tasarruf araçları ile değerlendirmesi ya da daha önce ertelediği zorunlu olmayan ihtiyaçlarını karşılaması önerilir.

Sorun gelirin giderden az olması yani bütçenin eksi çıkması durumunda yaşanır. Bütçe açığı adı verilen bu durumda yapılması gereken kişinin gider listesinde yer alan ve zorunlu olmayan harcamaları listeden çıkarmasıdır. Barınma ve yiyecek zorunlu ihtiyaçlar olup bunun dışında yer alan giderler için ise kişinin kendisine göre aciliyet durumunu belirleyerek listesi dengeye gelene kadar çıkarmada bulunması gerekir.

3 Yorum

 1. Fatma

  Nisan 25, 2016 at 12:08 pm

  Aylık gelirimize göre yapılan bütçemizin hesaplaması sayesinde borçlanmamız min. seviyeye indirebildik. Düzenli gelirimiz ve ödemelerimiz sayesinde.

 2. Alp

  Nisan 25, 2016 at 12:09 pm

  Bütçe hesaplaması yaptığımızda bütçemizin giderimizden az olmasından dolayı eksi çıktı ve bu durum hakkında bütçe planlaması gerçekleştiriyoruz.

 3. GÜler

  Nisan 25, 2016 at 12:10 pm

  Bütçe planlaması doğrultusunda günlük ve yıllık hayatınızda kolaylıkla planlar yapabilir kendinize ve ailenize daha çok zaman ayırabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir