Bireysel Kredi Notu Kaç Olmalı?


Kredi notu ortalaması kurumsal ve bireysel olmak üzere 2 farklı ana kategoride hesaplanmaktadır. Bireysel kredi notu ortalamasının önemi her geçen gün artarken artık beyaz eşya firmalarından taksitle akıllı telefon satışına kadar pek çok alanda kredi notu ortalaması temel alınmaktadır.

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olmaları gerekir. Bunun yanı sıra kişinin mali prestiji açısından da kredi kullanmak gibi bir niyeti olmasa da not ortalamasını mümkün olan en iyi seviyede tutmaya çalışması önemlidir. Düşük kredi notu ortalaması her zaman zor kredi onayı alınacağı anlamına gelirken yüksek kredi notu ortalaması da kredi reddi kararı ile karşı karşıya kalma riskini azaltacaktır.

Kredi Kullanma Notu Kaç Olmalı?

Kredi kullanmak isteyen kişilerin kredi onayı alabilmeleri için belirli bir kredi notu ortalamasına sahip olmaları gerekir. Bu not ortalaması kullanılmak istenen kredi tutarı ve kişinin belgelenebilir aylık gelir tutarının yanı sıra kredi başvuru formu doldurulan bankaya göre de değişkenlik göstermektedir. Ancak kolay kredi onayı almak isteyen kişilerin en düşük kredi notu ortalaması olarak kredi notu 1200 puan ve üzerinde olmalıdır.

En Yüksek / En Düşük Kredi Notu Kaç?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks kredi notu sistemi üzerinde en düşük kredi notu olarak sıfır seviyesi uygulanırken sıfır kredi notu genelde kara listeye girmek ya da hiç kredi kullanmayan kişilerin karşı karşıya kaldıkları bir durumdur. En yüksek kredi notu puanı ise 1900 puandır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir