Bankalardan Kullandığım Kredileri Nasıl Öğrenebilirim?


Bankadan kredi kullanmak isteyen kişilerin yapmış oldukları kredi başvuruları ve kullanmış oldukları kredili ürünlerin tümünün kayıtları Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks kredi notu sistemi tarafından tutulmaktadır.

Kredi dosya masrafı iadesi başta olmak üzere farklı nedenlere bağlı olarak kullandığı kredileri öğrenmek isteyen ya da kullandığı kredileri takip etmek isteyen kişilerin Findeks risk raporu çıkartması yeterlidir.

Findeks Risk Raporu 

Kişinin son 5 sene içindeki tüm kredili ürünlerini gösteren detaylı rapora risk raporu adı verilmektedir. Ödeme geçmişini göstermesi amacı ile oluşturulan bu raporun içerisinde yer alan toplam kredi limit ve borçları bölümünde kullandığınız kredileri ve bu kredilerin ödeme düzenini de görmeniz sağlanır. Ancak süre sınırlaması uygulandığı için geriye dönük 5 yıl içindeki ödemesi tamamlanan ya da hala ödemesi devam eden kredili ürünleri görmeniz sağlanır.

Hangi Bankadan Ne Zaman Kredi Çektim

Bankalara dava açmak isteyen kişilerin ilgili dava dosyalarını oluşturabilmeleri için hangi tarihlerde hangi bankalardan kredi kullandıklarını belgelemeleri gerekmektedir. Zaten zaman aşımı uygulaması olduğu için Findeks risk raporu edinmeniz size son 5 yıl içinde kullandığınız kredileri görmeniz açısından gerekli olan bilgiyi sağlayacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir