Bankalardan Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım?


Günümüzde artık nakit para ihtiyacı duyan, ev ya da araba satın almak isteyen kişilerin ilk tercihi bankalardan kredi kullanmak olmaktadır. Bankalar kullandırdıkları krediler üzerinden son derece yüksek gelirler elde etmekte olup bu nedenle mümkün olduğunca fazla kredi kullandırmaya çalışmaktadır. Ancak her banka mümkün olan en düşük riski üstlenerek en yüksek geliri elde etmeyi amaçlar.

Bana Neden Kredi Verilmiyor?

Bankalardan kredi alamıyorum diyen kişilerin yapılan ilk değerlendirmesinde görülen en sık neden düşük kredi notu ortalamasıdır. Kredi notu ortalaması kişinin bankalar açısından değerlendirmesinde kullanılan en önemli veri olarak kabul edilirken kredi onayı alamayan kişilerin büyük bir çoğunluğunun kredi notu 1100 puan ve altıdır. Riskli kredi notu ortalaması olarak kabul edilen bu grup genelde kredi borcu ve kredi kartı borcu ödemelerinde sıklıkla gecikmeye düşen kişilerdir ki banka bu nedenle bu müşterilerini güvenilmez olarak kabul edilir.

Aylık Belgelenebilir Net Gelir 

İkinci bir kredi red nedeni ise kişinin aylık gelirinin yetersiz olmasıdır. Özellikle de yüksek maaşla çalışmasına rağmen bordrosunda asgari ücret görünen kişiler yüksek tutarlı krediler için sıkıntı yaşamaktadır. Yine konut kredisi başvurusu sürecinde de kişinin aylık gözüken maaşı dikkate alındığı için kredi notu yüksek olmasına rağmen kredi reddi yaşanabilmektedir.

Kara Listede Olmak

Kara listeye girmek gibi büyük bir hata yapan kişilerin ne yazık ki bankalardan uzunca bir süre kredi onayı almaları son derece zordur. Kara listeden çıkmak için yasal süre olan 5 senenin beklenmesi ve ardından kara listeden çıkmak için dilekçe verilmesi durumunda bile bankalar bu kredi sicilini görebilmekte ve müşterilerine kesinlikle kredi onayı vermemektedir.

Bankadan Başka Nasıl Para Bulurum?

Bankalardan hiçbir şekilde kredi alamayan kişilerin uygulayabilecekleri en mantıklı adım bir başkasına kredi kullandırarak bu krediyi ödemeleridir. Çevrenizde sizin için kredi kullanabilecek birisi yoksa tefeciden para almak yerine senetle para veren kuyumcular üzerinden para bulmak yapabileceğiniz en mantıklı işlemdir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir