Bankalardan Kredi Alamayanlar Ne Yapmalı?


Bazen pek çok nedene bağlı olarak bankalar kredi onayı vermez. Çoğu zaman kredi red nedeni olarak kişinin kredi notunun düşük olması gösterilir. Yine kişinin aylık gelirinin kullanmak istediği kredinin aylık ödemesi ile orantısız olması, kişinin daha önce kara listeye girmesi gibi farklı pek çok nedene bağlı olarak kişinin bankalardan kredi kullanması imkansız hale gelebilir. Peki, bankalardan kredi alamayanlar ne yapmalı?

Bankalardan kredi onayı alamamanız durumunda neden onay alamadığınızı öğrenmeniz çok önemlidir. Eğer kredi onayı alamama nedeniniz kara listede olmanız ise bu durumda yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Ne yazık ki kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunmamakta olup kara liste affı sayesinde kişi kara listeden çıksa dahi kredi onayı alması yine de mümkün değildir. Bunun nedeni bankaların af sonucunda kişinin Merkez Bankası tarafından tutulan kara listeden çıkarılmasına rağmen bu kişileri kendi listelerinden silmemeleridir.

Eğer kredi onayı alınmama nedeni kişinin düşük kredi notu ortalaması bulunması ise bu durumda kişi mutlaka kredi notunu yükseltmek için girişmelerde bulunmalıdır. Bunun için mümkünse bankalara olan kredi borcunun kapatılması ya da kredi kartı borcu bulunması halinde bu borcun ödenmesi bankalar açısından kredi riskinizin azalması anlamına geleceği için kredi notu otomatik olarak yükselecektir.

6 Yorum

 1. Zehra

  Nisan 26, 2016 at 10:26 am

  Kredi alamama sebebinizi öğrenip bankayı arayıp o yönde çalışmalar yapılması gerekiyor. Genellikle kredi punanından dolayı ve gelirsiz kişilere elde edemiyorlar.

 2. Huseyin

  Nisan 26, 2016 at 10:28 am

  Kredi puanınızı ve gelir kaynaklarınız doğru orantılı ise kolaylıkla kredi kullanabilirsiniz bunun dışında bankalarla ilgili başka sorununuz varsada kullanamazsınız.

 3. Alican

  Nisan 26, 2016 at 10:30 am

  Kredi notunuz düzgün ve çalışıyorsanız bankalar genellikle kredi veriyorlar. Fakat bankalarla ilgili daha önce yaşadığınız sıkıntılardan dolayıda kredi kullanamıyabilirsiniz.

 4. cenk

  Eylül 20, 2016 at 12:02 pm

  merhabalar.kara listede değilim ama yinede çıkmıyor.boşuna uğraşmayın.kredi notunu yükseltmek için borcun ödenmesi lazım diyorsunuz onu bizde biliyoz.para olsa zaten neden kredi çekelim.

 5. cenk

  Eylül 20, 2016 at 12:04 pm

  fakat devletin bu konuda bir an evvel önlem alası gerek.herkez borçlu.yapacak bir şey yok.benim gibi etrafım dolu.herhez daraldı iyice.tefecileremi gidelim.kimseden para istenmiyor artık.

 6. cenk

  Eylül 20, 2016 at 12:06 pm

  devlet uzun vadede devlet bankalarını devreye sokup borç kapatma kredisi vermesi lazım.her konuda düzenleme yapıyorlar.millet mağdur.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir