Bankalar Neden Kredi Talebini Reddeder?Bankacılık faaliyetleri ile uğraşan kişilerin en az 2 defa kredi başvurusunda bulunduğu bir gerçektir. Ülkemizde yapılan kredi başvurularının hemen hemen yarısı olumsuz sonuçlanmaktadır. Bu da doğal olarak bankaların neden kredi vermediği sorusunu ön plana çıkarıyor. Kamu bankaları haricinde özel bankaların da sürekli bir çalışma politikası içinde olduğu bilinmektedir. İlgili bankalardan kredi çekebilmek için mutlaka bankaların öne sürdüğü koşulların yerine getirilmesi gerekir.

Bu sebeple bankacılık işlemi yapan kişilerin bilinçsizce hareket etmesi sonucunda birtakım pürüzler ortaya çıkmaktadır. En çok olumsuz cevabın geldiği konu kişilerin kredi notu ile alakalıdır. Kredi notu bir kişinin geçmiş dönemlerdeki borçlarına sadık kalıp kalmadığını gözler önüne seren bir not sistemidir. Kişilerin almış oldukları krediyi zamanında ödememesi ve ödeme planına aykırı davranması birçok sıkıntıya sebep olabilir.

Değerli okuyucular aşağıda sizler için bankaların neden kredi vermediğini sıraladık.Eğer sizde kredi talebinize olumsuz cevap alıyor iseniz, mutlaka bir yerde sıkıntı var demektir.

–          Kredi notunun düşük olması kredi başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olur. Kredi notu düşük olan bireyler öncelikle kredi notunu yükseltmek için girişimde bulunmalıdır

–          Bankacılık işleminin problemli olması bireyin kredi almasına engel olabilir

–          Yasal takip sürecinde olan birey kredi imkanlarından yararlanamaz

–          Birden fazla kredi borcu olan kişiler tekrar kredi alamaz. Öncelikle diğer kredilerin borcunu bitirmesi gerekir.

–          İlk defa bankacılık işlemlerini kullanan kişilerin kredi başvuruları reddedilebilir.

–          Birden fazla kredi kartı ve kredi başvurusu yapılması kredi almaya engel olabilir.

Yukarıda belirtilen kriterlere dahil olan kişiler hiçbir surette kredi alamaz.Bankalardan sorunsuz bir şekilde kredi almak isteyen kişilerin bu koşulları eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekir. Bu koşulların yerine getirilmesi biraz zaman alabilir. Bu nedenle bu süre zarfında sabırlı olmak müşterinin yararına olabilir. Kredi başvurularının olumsuz sonuçlanması için pek çok neden vardır. Burada önemli olan doğru adımları atabilmektir. Süreci doğru yöneten ve sabırlı olan kişilerin kredi başvuruları çok daha kısa sürede sonuçlanabilir. Sizde bu kategoride yer almak istiyorsanız işi sıkı tutmalısınız.

Sizlerde en kolay kredi veren bankalar adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

3 Yorum

 1. Osman

  Nisan 26, 2016 at 10:35 am

  İlk defa bir bankadan kredi çekmeye çalıştığımda red cevabı aldım ve bunu araştırdığımda herhangi bir banka ile iş yapmadığım için aldığımı ve buna göre gerekli işlemleri yaparak kolaylıkla çekebildim.

 2. Ferdi

  Nisan 26, 2016 at 10:37 am

  Birden fazla bankaya başvurumdan dolayı red cevabı aldım ve bu konuda uzmanlarla görüşerek işlem yaptığımda sorunsuz bir şekilde kredi kullanabildim.

 3. Hakan

  Nisan 26, 2016 at 10:38 am

  3 adet aktif kredim olduğu için 4. çekmeye çalıştığımda bankalardan red cevabı aldım. Bunları tek bankada topladıktan sonra tekrar başvuru yaptım ve kolaylıkla çekebildim.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir