Banka Müdürü Nasıl Olunur?Bankacılık sektöründe çalışma hayatına başlayan birçok çalışanın hayalinde her zaman banka müdürü olmak vardır. Eski bankacılık anlayışları yerini bankacılık sektöründe kariyer planları yapan yeni nesillere bıraktı. Bu nedenle de bankacılık sektörüne gişe memurlu ile ya da farklı pozisyonlarda başlayanlar banka müdürü olmayı hedeflemektedirler. Banka şubelerine müdür olarak atanmak için birkaç yöntem bulunmaktadır.

Banka Şubelerine Müdür Olarak Atanmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bir bankaya müfettiş yardımcısı olarak göreve başlamak bir bankanın şubesinin müdürü olmak için ilk basamaklardan bir tanesidir. Bu yol en geçerli ve en garanti yol olarak dikkat çekmektedir. Görevlerine müfettiş yardımcısı olarak başlayan kişiler 5 ya da 6 sene sonucunda görevlerinde en üst noktaya ulaşarak bir bankanın şubesinin müdürü olarak görevlerine devam etmektedirler. Bir başka yöntem ise bankacılık sektörüne pazarlamacı olarak göreve başlamaktır.

Bu konudaki genel kural bireysel bankacılık kolunda en üst seviyeye gelinmesi ile birlikte ticari ya da kurumsal bankacılık faaliyetleri dalına geçiş yapılarak bu birimlerde belli bir tecrübe kazandıktan sonra bölge müdürleri aracılığı ile bir bankanın şubesinin müdürü olabilmektedirler. Bu yöntemle müdürlüğe atananlar yaklaşık olarak 8 ya da 10 yıl bir zaman dilimini göze almak zorundadırlar. Bu süreci daha da kısaltmak isteyenler ise pazarlama personeli olarak bir başka bankaya transfer olmaktır.

Bu kişiler için en önemli avantaj kendilerini sürekli takip eden bir müşteri çevrelerinin olmasıdır. Bankada vezne ya da gişede çalışanlarda bir bankanın şubesine müdür olarak atanabilirler. Bu kişiler öncelikle veznedeki görevlerinden terfi ederek bireysel ya da kurumsal pazarlama ekiplerinin arasına girmeleri gerekmektedir. Bu bölümlerde başarılı olanlar pazarlama kadrolarında yükselerek bir bankanın şubesinin müdürü olabilmektedirler. Hangi yöntem olursa olsun belli bir tecrübeye ulaşmak gerekmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir