Banka Ek Hesapları Ödenmezse Ne Olur?


Bankaların müşterilerine sundukları kredi hesaplarından biri olan ek hesaplar hesabınızda para olmasa dahi ek hesap limiti dahilinde anlık olarak para çekilmesi, hesaptan ödeme yapılması gibi işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan özel bir hizmettir.

Bu hizmet sayesinde para yatırmayı unuttuğunuz anda otomatik ödeme talimatı gecikmeye düşmeden yine ödenmekte ya da kısa süreli nakit ihtiyaçlarınız hesabınızda paranız olmasa dahi giderilmektedir. Ancak ek hesaplar son derece dikkatli kullanılmalı ve sürekli takip altında tutulmalıdır. Çünkü unuttuğunuz bir faturanın hesaptan çekilmesi soncu hesap eksi bakiyeye düşecek ve eksi bakiyeye günlük faiz işletilecektir.

Tutar ne kadar düşük olursa olsun hesabın eksiye düşmesi ve bu eksi bakiyenin son ödeme tarihi geçmiş olmasına rağmen ödenmemiş olması kredi notu ortalamanızı olumsuz etkileyecek ve not ortalamıınızın gereksiz yere düşmesine sebebiyet verecektir. Bu nedenle kredi notu ortalamasını korumak adına ya da boş yere faiz ödememek için mutlaka ek hesabın düzenli takibi gerekir.

Ek hesap bakiyesinin ödenmemesi durumunda ise tıpkı kredi borcunun ödenmemesi gibi yasal işlemler gerçekleştirilir. Banka borcun tahsili için önce sizinle iletişim kurmaya çalışacak ardından da yasal işlemleri başlatmak için alacağını banka avukatına devrederek hakkınızda yasal işlemlerin başlatılmasını sağlayacaktır.

5 Yorum

 1. Canel

  Ağustos 11, 2016 at 11:48 pm

  Ek hesap olması önemli değil sonuçta ana hesap üzerinden işlem yapılmaktadır.

 2. Canfeza

  Ağustos 11, 2016 at 11:49 pm

  Ek hesaplarınıza ödeme yapılmazsa eğer aynı yaptırım kuralları uygulanmaktadır.

 3. Cansel

  Ağustos 11, 2016 at 11:51 pm

  Ek hesapta eğer yeterli bakiyeniz yoksa ana hesaptan ücret temin edilir.

 4. Cansu

  Ağustos 11, 2016 at 11:52 pm

  Ek hesap önemli olan değildir ana hesap önemlidir ek hesaba ödeme yapmazsanız aynı yaptırımlar yapılmaktadır.

 5. Cavidan

  Ağustos 11, 2016 at 11:52 pm

  Bankalar aynı cezai sistemi uygularlar ve 3 aydan sonra yasal takip süreci başlar.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir