Banka EFT Saatleri Kaçta Başlar, Kaçta Biter?


Bankaların Eft Saatleri

Farklı bankalarda yer alan hesaplar arasında yapılan her türlü para transferi hareketine Elektronik Fon Transferi adı verilmektedir. Yapılan EFT işlemleri için bankaların belirli bir prosedürleri bulunur. Örneğin her bankanın uyguladığı bir EFT saati sınırlaması bulunmaktadır. Bankaların internet şubesi üzerinden yapılan EFT işlemlerinde ise bankalar müşterilerine geç EFT saati uygulamasına da izin vermektedir.

Yine EFT saatinin dolması durumunda ise banka müşterisine bu durumda internetten işlem yapması halinde ileri tarihli EFT talimatı verme imkanı sağlamaktadır. Bu sayede kişi yapmak istediği EFT ödemesi için tekrar bir işlem yapmaya gerek kalmadan para gönderimini tamamlayabilir. Önemli olan kişinin hesabında talimatı karşılayacak olan para olmasıdır.

Bu durumda bankanın açılış saati ile beraber EFT başlangıç saati de başlamış kabul edilmekte ve para gönderme talimatı gerçekleştirilerek EFT talimatı yerine getirilmektedir. Yani EFT saat kaçta başlar sorusunun yanıtı EFT yapılacak olan bankanın çalışma saati olarak uygulanır. EFT kapanış saati ise her bankanın kendisi tarafından belirlenmekte olup genelde saat 16:00 itibari ile verilen EFT talimatları bir sonraki ilk iş gününde gerçekleştirilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir