Banka Açılış Kapanış Saatleri Nelerdir?Ülkemizde faaliyetlerini finansal işlemler kapsamında sürdüren şirketler bulunmaktadır. Bu şirket veya kuruluşların başında bankalar bulunmaktadır. Bunun yanında borsalar ve uluslararası kuruluşlarda finansal işlemler kapsamında iş ve işlemlerini sürdürmektedir. Ülkemizde bankalar faaliyetlerini Bankacılık düzenleme ve Denetleme Kurumunun denetimi altında sürdürmektedir. Elbette bankalar ülkemizde faaliyet ve ait olma durumuna göre farklılık oluşturmaktadır.

Bankalar Kaça Ayrılır?

Ülkemizde bankalar kamu ve özel banka olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu kapsamda Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Hak Bankası devlet bankası olarak bilinmektedir. İş Bankası, Garanti Bankası, Denizbank, HSBC Bankası, QNB Finansbank ve diğer farklı banka kuruluşları özel bankacılık alanında faaliyet gösteren kuruluşlar olarak bilinmektedir.

Bankaların Faaliyet Alanları

Ülkemizde bankalar maaş ödemesi, vadeli ve vadesiz hesap işletimi, kredi kartı işlemleri, kredi kullanımları, fatura ödemeleri, hesaplar arası para transferi ve kıymetli eşyalara ait fonlar aracılığı ile iş ve işlemlerini sürdürmektedir.

Bankaların Çalışma Sistemleri

Bankacılık alanında faaliyetlerini sürdüren bankalar mevcut sistemde BDDK’nın aldığı kararlara göre çalışmaktadırlar. Elbette bu bankaların bazıları kamuya bazıları özel kurum veya kuruluşlara aittir. Bu kapsamda çalışma süreleri, maaşları bir birine göre benzerlik göstermektedir. Özellikle çalışma şartları iş kanununa göre düzenlenmektedir. İş kanununa göre insanlar haftalık 40 saatten fazla çalışmamalıdır. Bankalar işlemleri gereği resmi faaliyet sürdürmektedir.

Resmi faaliyetlerin devlet kurumlarının çalışma saatlerine göre düzenlenmesi gerekmektedir. Bundan dolayı bankalar hafta içi iş ve işlemlerini sürdürürken hafta sonları çalışmalarına ara verirler. Bundan dolayı bankalar sabah 08:30 da açılmakta ve 17:30 da işlemlerine son vermektedir. İnsanların bu çalışma saatlerini bilmeleri kendi yararlarına olmaktadır. Banka kapanış saatinin yanlış bilinmesi durumunda bankacılık hizmetinden faydalanamaz. Bankalar bu şube hizmetleri yanında internet bankacılığı ve ATM hizmetleri aracılığı ile de müşterilerine 7/24 hizmet sunma imkanlarına sahiptirler.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir