Asgari Ücret İle Ne Kadar Kredi Çekebilirim?


Esnafa 30 bin faizsiz kredi şartları

Onay alınabilecek olan kredi tutarı iki farklı kritere bağlı olarak belirlenmektedir. Bunlardan ilki kişinin kredi notu ortalamasıdır. İkinci önemli olan veri ise kişinin belgeleyebildiği aylık gelir ortalamasıdır. Kişinin belgelenebilir gelir tutarı yükseldikçe kullanabileceği kredi tutarı da yükseltilmektedir.

Asgari Ücretle Çalışan 

Asgari ücretli olan kişilerin kullanabilecekleri kredi tutarı belirlenirken kullanılan formül son derece basittir. Kredi kullanmak isteyen kişinin maaşının yarısı kullanmak istediği kredi vadesi ile çarpılarak toplam kullanılabilecek kredi tutarı hesaplanır. Yani 1.300 lira /2 X kredi vadesi yapılarak kişinin onay alabileceği kredi tutarı belirlenmiş olur. 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen bir asgari ücretli çalışan bu formüle göre 23 bin 400 liraya kadar ihtiyaç kredisi onayı alma hakkına sahiptir.

Asgari Ücrete Ne Kadar Konut Kredisi Verilir?

Konut kredilerinin son derece yüksek tutarlı krediler olması ne yazık ki asgari ücretle çalışan kişilerin konut kredisi kullanmak istemeleri durumunda türlü sorunlar yaşamalarına neden olmaktadır. Bunlardan biride maaşın düşük olması nedeni ile istenilen kadar konut kredisi kullanılamamasıdır.

Asgari ücretli bir kişinin 10 yıl vadeli konut kredisi kullanmak istemeleri durumunda kullanabilecekleri maksimum kredi tutarı 78 bin liradır ve bunun üzerindeki konut kredisi başvuruları reddedilmektedir. Konut kredisi paketlerinde sağlanan avantajlardan biride hane halkının toplam gelirinin dikkate alınmasıdır. Yani konut kredisi kullanmak isteyen kişi ile aynı evde ikamet eden eşi, oğlu, babası ve kardeşi gibi yakınlarının da gelirleri toplama dahil edilir ve kredi limiti bu şekilde belirlenir.

5 Yorum

 1. Yasmin

  Ağustos 13, 2016 at 8:32 pm

  Asgari ücretler çekebileceğiniz kredi maaşınız yarısını hesaplayarak vade verilemktedir.

 2. Yazel

  Ağustos 13, 2016 at 8:32 pm

  Asgari ücret ile 10.000-15000 tl arasında kolaylıkla kredi çekebiliyorsunuz.

 3. Yazmira

  Ağustos 13, 2016 at 8:33 pm

  Asgari ücretin yanı sıra kbb puanınızda oldukça önemlidir bu yüzden findeks sorgulatabilirsiniz.

 4. Yelda

  Ağustos 13, 2016 at 8:33 pm

  İstediğiniz kadar kredi çekebilirsiniz önemli olan vade hesaplamasıdır. Uzun vadede kredi verirler.

 5. Yelin

  Ağustos 13, 2016 at 8:34 pm

  Geçiminizi zorlamayacak şekilde kredi veriyorlar bunun için evin kendinizin olup olmamasıda çok önemli.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir