2016 48 Ay Vadeli Kredi Veren Bankalar


Ülkemizde en çok kullanılan kredi türleri arasında yer alan ihtiyaç kredileri farklı pek çok amaç ile kullanılabilmektedir. Eğitim kredisi, sağlık kredisi, beyaz eşya kredisi ve doğum kredisi gibi farklı pek çok kredi türü ihtiyaç kredisi paketi altında kullandırılır. Daha önce 48 ay vadeli hatta 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi kampanyaları düzenleyen bankaların bu uygulamaları sonucu ihtiyaç kredisi kullanan kişilerin sayılarının büyük bir hızla artması sonucu Bankacılık Denetleme Kurumu duruma müdahale etti.

BDDK tarafından çıkarılan yeni kanun ile beraber ihtiyaç kredisi vadesi konusunda yasal sınırlama getirildi. Buna göre bankalar en uzun ihtiyaç kredisi vadesi olarak 36 ay vadeli kredi kullandırma konusunda sınırlandırıldı. Yani ne yazık ki artık en fazla bankalar 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullandırıyor. Bu nedenle 48 ay vadeli ihtiyaç kredisi başvuruları bankalar tarafından ne yazık ki kabul edilememektedir. İpotekli ihtiyaç kredisi kampanyalarında da aynı durum söz konusu olup tüm ihtiyaç kredisi seçeneklerinde en fazla 36 ay vadeli kredi kullanımına izin verilmektedir.

Araç kredisi paketlerinde de yine sınırlama bulunup eskiden 60 ay vadeli taşıt kredisi kullanımına izin verilirken yapılan düzenlemelerin ardından 48 ay vadeli taşıt kredisi kullanımına izin verilmektedir. Konut kredisi paketlerinde ise 240 ay vadeli konut kredisi kullanımına izin verilmekte olup bankalar ise daha ziyade 120 ay vadeli kredi kullanımını tercih etmektedir. Zaten 120 ay vadeli ile 240 ay vadeli konut kredisi taksitleri arasında çok büyük bir fark olmamakla beraber toplamda fark büyüdüğü için 120 ay vadeli kredi kullanılması önerilmektedir.

3 Yorum

 1. Aliye

  Nisan 26, 2016 at 12:54 pm

  Malesefki artık hiç bir bankadan 48 ay kredi kullanamaıyoruz. 36 ay olarak hepsi standartlaştırmıs durumdalar.

 2. Ahmet

  Nisan 26, 2016 at 12:55 pm

  36 Aya sabitlenmiş olması bir açıdan iyi olmuştur faizler düştüğü için insanlar rahat ödeme yapamasada faizlerini az ödüyerek çok zarar etmiyorlar.

 3. Tunay

  Nisan 26, 2016 at 12:56 pm

  İhtiyaç kredisi çekicek kişiler için artık max olarak 36 aya sabitlenmiş olması bazı konularda iyi fakat ödeme yöntemleri arttırlaması her zaman iyi olabilirdi.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir