Uygun Faizle Konut Kredi Transferi Yapan Bankalar


Konut Kredisi Almanın Şartları

Yüksek faizle konut kredisi kullanan kişilerin sonradan düşen konut kredisi faiz oranları indirimlerinden yararlanmak ya da konut kredisi aylık ödeme tutarlarını düşürebilmesi için yapabilecekleri işlemlerden biri de konut kredisi transferi başvurusunda bulunmaktır.

Konut kredisi transferi daha önce bir başka bankadan konut kredisi kullanan kişilerin bu borcu başka bir bankaya taşıması işlemini ifade etmektedir. Konut kredisi yapılandırma ile konut kredisi transferi farklı işlemlerdir. Yeniden yapılandırma işleminde aynı banka içerisinde kullanılan konut kredisi ödeme programı düşen faiz oranları üzerinden yeniden hesaplanır. Bunun için banka yeniden yapılandırma ücreti tahsil eder ve yeniden kredi ödeme programı oluşturulur.

Diğer yöntemde ise konut kredisi transferi yapan bankalar arasından seçimde bulunularak daha önce kullanılan konut kredisi bir başka bankaya taşınır. Bu işlem için banka konut kredisi ekspertiz masrafı gibi ek giderler de talep eder. Bu nedenle konut kredisi transferi çok zorunlu olunmadıkça tercih edilmemelidir. Ancak daha düşük konut kredisi faiz oranları imkanından yararlanılmasının yanı sıra aynı zamanda konut kredisi vade süresini arttırarak aylık ödeme tutarının düşürülmesi için de transfer başvurusunda bulunulabilmektedir. Uygun faizle konut kredisi transferi yapan bankalar arasında ING Bank konut kredisi transferi, Garanti Bankası konut kredisi transferi ve Yapı Kredi Bankası konut kredisi transferi gibi farklı seçenekler bulunmaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir