Türk Lirası Değer KaybediyorTürk Lirası değer kaybediyor ve bu değer kaybını sürdürecek gibi görülüyor. Son gelişmeler Türk Lirasının değer kaybetmesine neden oldu. Bunun sebeplerini öğrenmek için yazımızı okuyun.

12 Aralık 2016’da Türkiye üçüncü çeyrek verileri açıklandı. Bu açıklamaların olumsuz gelmesi Türk Lirasının değer kaybetmesiyle sonuçlandı. Dolar karşısındaki düşüşü engellenemeyen Türk Lirasının yakın gelecekteki durumunun iç açıcı olması beklenmiyor, maalesef. Son günlerde meydana gelen olumsuz gelişmeler bu düşüşü daha da dibe çekiyor. Özellikle hafta sonu yaşanan üzücü olaylar haftanın ilk günü Türk Lirasının %1 oranında değer kaybetmesine neden oldu. Doların son seviyeleri de bildiğiniz gibi rekor üstüne rekor kırmaktaydı. Yatırımcıların çoğu söz konusu durumlardan ötürü yakın zamanda nasıl gelişmeler olacağına dair öngörülerde bulunmakta zorlanıyorlar. Bu da hangi yönde işlem yapılması gerektiğine dair karar vermeyi çok güçleştiriyor. Kararsızlık da kurları etkileyen diğer olumsuz etken olarak görülüyor.

Türkiye üçüncü çeyrek verilerinin beklenene göre olumsuz olması USD/TL kurunda yükselmeye sebep oldu. Zira büyüme verilerinin beklentilerin altında seyretti. Tahminler bu seyrin süreceğini ve kurun yükselmeye Türk Lirasının değer kaybetmeye devam edeceğini gösteriyor. Geçen yıl yani 2015’te bu büyüme verileri daha iyiydi ve fakat üçüncü çeyrek verileriyle karşılaştırıldığında %1,8 küçülmeden söz edildi. Yani bir küçülme olduğu çok açık bir şekilde görülmekte. Aslına bakarsanız 2009’dan beri büyüme kaydediliyordu. Yani 2009’un üçüncü çeyreğinden beri ilk kez küçülme yaşandı. Türkiye üçüncü çeyrek verileri açıklanırken ekonomik gelişmelere dair çok sayıda güncel bilgi de açıklandı. Kişi başına düşen gelirin 11.014 USD olduğu bilgisi paylaşıldı.

Son dönemlerde yaşanan ekonomik gelişmelerin daha tedirgin edici bir boyuta sürüklenmesi bekleniyor. Özellikle Türkiye’de turizm sektöründe yaşanan olumsuz gelişmeler sonucunda işten çıkarmaların başlayacağı ve küçülmelere gidileceği tahmin ediliyor. Ön görülerin çoğu olumsuz bir geleceği işaret ediyor. Bu tahminler, finans uzmanları tarafından teyit ediliyor. Gerekçe ise Türk Lirasının risklere karşı son derece duyarlı olması. Siyasî alanda yaşanan kararsızlıklar değer kayıplarını artırabilir ve yakın gelecekte yaşanan bu sıkıntılar artabilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir