Taşıt Kredisi Yerine İhtiyaç Kredisi Kullanmak Mantıklı Mı?


Esnafa 30 bin faizsiz kredi şartları

Hayalini kurduğunuz yeni arabanıza sahip olmak için kredi kullanmak istiyor ancak bir türlü hangi krediyi kullanacağınızı bir türlü karar veremiyorsanız yazımızı okuyarak daha kolay bir karar verebilirsiniz. Öncelikle taşıt alımlarında kullanmak üzere kullanabileceğiniz iki kredi seçeneği bulunmaktadır. Bunlardan ilki taşıt kredisi paketleridir. İkinci seçenek ise ihtiyaç kredisi paketleridir.

Taşıt alımları için kullanılmak adına özel olarak hazırlanan kredi paketleri olan taşıt kredilerini ihtiyaç kredisi seçeneklerinden ayıran en önemli fark daha uzun vadeli olmasıdır. İhtiyaç kredisinde en uzun vade 36 ay ile sınırlandırılırken taşıt kredisi başvuru formunu dolduran kişilere ise 48 ay vade seçeneği sunulmaktadır. Ancak kişinin ödeme zorluğu bulunmuyor ise ya da 36 ay vadeli kredi kullanabilecek durumdaysa taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisi kullanması önerilir.

Bunun nedeni taşıt kredisi masrafları için bankaların daha yüksek tutarlar talep etmeleri ve taşıt kredisi kullanımlarında krediye konu olan taşıtlar için bankaların taşıt ruhsatı üzerine rehin koymasıdır. Bu rehin borcu devam ederken satışını zorlaştırmakta aynı zamanda borç bittiği zaman bankadan alınması gereken taşıt kredisi rehin yazısı için de artı masraf ödenmesini gerektirmektedir. Yani 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımında kişi ödeme zorluğu yaşamayacaksa mutlaka taşıt kredisi yerine bu kredi paketini tercih etmelidir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir