Taşıt Kredisi Almak Mantıklı mı?Taşıt kredisi alan kişi sayısı son yıllarda oldukça artmıştır. Artık taşıt, hangi tür olursa olsun, kesinlikle gerekli görülmektedir. Bir otomobilin gerekli mi yoksa gereksiz olduğu tartışılmamaktadır. Ancak elbette taşıt sahibi olmak için yeterince nakit paranız yoksa, bankalardan taşıt kredisi almak zorunludur. Peki, taşıt kredisi almak mantıklı mıdır? Bu sorunun cevabını almak için yazımızı okuyun.

Bir otomobil almanın mantıklı olup olmadığını tartışmak elbette gereksizdir. Çünkü otomobil günümüzde önecelikli ihtiyaç hâline gelmiştir. Evinin önünde en az iki otomobil bulunan kişilerin olduğu düşünülürse otomobilin gerekli olup olmadığı sorusu gereksiz kalacaktır. Ancak bir otomobil almak istediğinizde eğer nakit paranız yoksa taşıt kredisi almak kaçınılmazdır. Üstelik bankalar ikinci el araç almak istediğinizde de 2. el taşıt kredisi vermektedirler. Yine de ikinci el bir araç için kredi almanın ne kadar mantıklı olduğu tartışılabilir. Önemli olan almak istediğiniz araç için kredi almaya değip değmeyeceğidir.

Eğer sigortalı bir işte çalışıyorsanız ve maaşınızdan her ay bir miktar parayı taşıt kredisinin geri ödeme aylık taksitlerine ayırabileceğinizi düşünüyorsanız yeni bir araç bakmaya sıcak bakabilirsiniz. Ancak elbette işiniz konusunda şüphenizin olmaması gerekir. Zira özel sektörde çalışan ve sık sık iş değiştiren kişilerin sayısı oldukça fazladır. Bir yıl içinde üç iş değiştiren kişilerin olduğu düşünülürse bu hususu neden dile getirdiğimiz anlaşılabilir. Öncelikle ne istediğinize karar vermelisiniz. Ülkemizde taşıtlardan çok yüksek vergiler alındığını göz önünde bulundurarak bu karara varabilirsiniz. Sıfır kilometre bir araç mı yoksa ikinci el bir araç mı istiyorsunuz? Her ikisi için de bankalar kredi vermektedir. Ayrıca zaman zaman ertelemeli ve düşük faizli kredi kampanyaları da yapmaktadırlar. Ancak ikinci el bir araç için kredi alırken çok iyi düşünmeli ve buna göre kredi almalısınız. Sıfır kilometre araçlar için bankaların çoğu faturanın 50.000 TL’ye kadar olan kısmının %70’ini karşılayacak oranda kredi vermektedir. Yani sizin anlayacağınız bir birikiminizin olması şarttır. Bu yüzden taşıt kredisi almanın mantıklı olup olmadığı istediğiniz aracı almanızın mantıklı olup olmamasına bağlıdır diyebiliriz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir