Tamamına Konut Kredisi Nasıl Kullanılır?


Konut Kredisi Almanın Şartları

Konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin yaşadıkları en büyük sıkıntılardan biride bankaların konut değerinin tamamına kredi kullandırılmamasıdır. Bunun en önemli nedeni kişilerin birikime yönlendirilmesi, bankanın kredi geri dönüşünde sıkıntı yaşanırsa zarar etmesinin engellenmesidir. Ancak bazı durumlarda konut kredisinin tamamı için kredi kullanılmasına izin verilebilir.

Tamamına konut kredisi kullanmak isteyen kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli konu konut kredisi masrafının çok daha yüksek olacağıdır. Çünkü tamamına konut kredisi veren bankalar ancak iki taşınmaz tapusu teminat olarak verilirse buna onay verir. Yani kredi kullanılarak satın alınacak olan konutun yanı sıra ikinci bir konut teminatı istenir. Bu da 2 ekspertiz işlemi yapılacağı yani iki konut kredisi ekspertiz masrafı ödeneceği anlamına gelir.

Bu nedenle tamamına konut kredisi hesaplama işleminde bulunurken bankanın bu tip ekstra masraflar tahsil edileceği unutulmamalıdır. İkinci olarak teminat gösterilecek olan konutun illa ki kredi kullanacak kişiye ya da yakın akrabasına ait olma zorunluluğu bulunmamaktadır. Sadece ipotek gösterilecek konutun sahibinin rızası olması yeterlidir.

Tamamına konut kredisi kullanıldığı için kredi taksit tutarı daha yüksek olacağı için ödeme zorluğu yaşanmaması adına aylık gelirin yüksek olması da gerekir. Genelde bankaların kredi onayı vermeleri için aradıkları en büyük şart ödemeleri gereken kredi taksit tutarının belgeleyebildikleri aylık gelirin yarısını aşmamasıdır. Yani aylık geliri 3 bin lira olan bir kişi en fazla aylık ödeme tutarı bin 500 liraya kadar olan kredi başvuruları için onay alabilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir