Takibe Düşen Yeniden Kredi Alabilir Mi?


Bankaya olan kredi borcu ya da kredi kartı borcu tutarlarını ödemeyen kişiler için uygulanan belirli bir prosedür bulunmaktadır. İlk olarak banka borcun ödenmesini talep eder ve müşterisine yasal ihtar çeker. Bu ihtiyara rağmen kredi borcunun 3 dönem üst üste ödenmemesi durumunda banka borcun tahsili için yasal süreci başlatır ve bu yapıldığı anda kişi yasal takibe düşmüş olur.

Kişinin yasal takibe girmese ise tam manası ile kredi notunun çakılması ve kişinin kara liste adı verilen özel bir listeye girmesi anlamına gelir ki kara listeye giren kişinin bir daha kredi kullanması çok zordur. Bunun en önemli nedeni bankaların kredi ya da kredi kartı bulunan kişilerin borçlarını düzenli ödemelerini sağlamaktır. Çıkarılan yeni kanunlar ile beraber bankaların yaptırımları sınırlandırıldığı için kara liste uygulaması bankalar için çok daha büyük bir önem taşımaktadır.

Çünkü pek çok kişi bu listeye girmeleri halinde bir daha bankalardan kredi ya da kredi kartı kullanamayacaklarını bildikleri için borçlarını ödemeye çalışır. Zaten bankalar da son uyarı için aradıkları zaman müşterilerine yasal takip altına girmeleri halinde isimlerinin kara listeye alınacağını söyleyerek borçlarını ödemelerini ister. Kısaca özetlemek gerekirse yasal takip altına giren kişilerin kara liste affı çıksa dahi bir daha kredi kullanmaları mümkün değildir. Ancak kişinin yasal takipten çıktıktan sonra bankalar ile çok sık çalışması, bankalarda mevduat hesaplarının bulunması gibi durumlarda ipotekli ihtiyaç kredisi ya da altın teminatlı kredi gibi kredileri kefille kullanmaları bankanın inisiyatifindedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir