Sigortasız Kredi Nasıl Çekilir, Şartları Nelerdir?


Kredi masrafları içerisinde belki de en yüksek tutar her zaman sigorta masrafları kesintilerine gitmektedir. Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin bir çoğu sigortası kredi kullanmak istemektedir. Peki, sigortasız kredi nasıl çekilir?

Öncelikle kredilerde sigorta yapılması her zaman için bankadan fazla krediyi kullanan kişi için yararlıdır. Çünkü bu kredilerin amacı kişinin vefatı halinde kredi borcunun ödenmesidir. Özellikle de konut kredisi gibi uzun vadeli ve yüksek tutarlı kredi paketlerinde hayat sigortası yapılması çok önemlidir. Türkiye gibi erkek egemen toplumlarda eşin vefat etmesi hayat sigortası yapılmaması durumunda eşin yüklü miktarda bir borç yükü ile karşı karşıya gelmesi anlamına gelir.

Konut kredisi kullanan kişinin vefat etmesi halinde hayat sigortası yoksa banka borcun tahsili için mirasçılara yönelir. Mirasçıların borcu ödeyememesi durumunda ise ipotek konulan konut satılarak banka borcunu tahsil eder ve satış tutarından arta kalan para olursa bu parayı mirasçılara öder. Ancak vefat eden kişinin hayat sigortası bulunuyor ise bu durumda hayat sigortası ile konut kredisi borcu tahsil edilir. Üstelik hayat sigortası konut kredisinin toplam bütün borcunu ödediği için banka tarafından şimdiye kadar ödenilen konut kredisi tutarları da mirasçılara ödenir. Bu nedenle hayat sigortasız kesinlikle kredi kullanılmamalı, kullanılan tüm kredilerde hayat sigortası yaptırılmalıdır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir