Sigara Doğru Bir Yatırım Değil

Neden para biriktiremiyorum sorunuzun cevabı alışkanlık ve bağımlılıklarınızda gizli olabilir. Günde 1 paket sigara içen biriyseniz, ortalama 6 ile 10 TL arasında sigara parası veriyorsunuz demektir. Bu ödemenin, günlük bazda sizi etkilemediğini düşünseniz de, 1 yıla hatta yıllara baktığınızda, sigaraya verdiğiniz para ciddi bir yatırım anlamına geliyor. Sigaranın sağlığa zararlarını bilmek, ne yazık ki birçok […]


sigara-parasi-ile-yapilacak-seyler


Neden para biriktiremiyorum sorunuzun cevabı alışkanlık ve bağımlılıklarınızda gizli olabilir. Günde 1 paket sigara içen biriyseniz, ortalama 6 ile 10 TL arasında sigara parası veriyorsunuz demektir. Bu ödemenin, günlük bazda sizi etkilemediğini düşünseniz de, 1 yıla hatta yıllara baktığınızda, sigaraya verdiğiniz para ciddi bir yatırım anlamına geliyor. Sigaranın sağlığa zararlarını bilmek, ne yazık ki birçok insan için onu bırakmak için ikna etmeye yeterli olmuyor. Peki, sigaranın bütçenize verdiği zararın farkında mısınız? Günde 1 paket Marlboro içen birinin ayda 300 TL havaya para atması anlamına geliyor. Bu da yılda 3500 TL’den daha fazla bir rakama denk geliyor. Daha uygun fiyatlı bir sigara içseniz de bu rakam, günde 1 paket sigara içen biri için 3000 TL’nin altına düşmüyor. 20 yıl boyunca sigara içen biri, ortalama 60.000-70.000 TL harcamış oluyor ve bu rakamda son model bir araba parasına tekabül ediyor. Yıllar geçmesine rağmen hala bir araba sahibi olamadıysanız ve neden böyle olduğunun cevabını arıyorsanız, cevabı elinizde tuttuğunuz ve ciğerlerinize soluduğunuz sigarada gizli olabilir. “Sigara doğru bir yatırım değil” derken yanılmıyorduk, bu rakam sizin için yeni bir ev almak için peşinat anlamına da geliyor.

O kadar parayı bir kenara koyup da 20 yılda o parayı biriktirmem, sigara içmeye devam edeyim mi diyorsunuz? O zaman aylık sigaraya ödediğiniz para ile neler yapabileceğinize bir örnek daha verelim. Bireysel Emeklilik Sistemi, sizi sigara içmekten vazgeçirebilecek sistemlerden biri. Aylık olarak 300 TL sigara parası veriyorsanız, bu rakamı sigaraya yatırmak yerine Bireysel Emeklilik sistemine yatırırsanız, devlet katkısı ile birlikte 20 yıl sonra bu rakam 150.000 TL’nin üstüne çıkacaktır. Gördüğünüz gibi günlük, aylık olarak sigaraya verdiğiniz parayı emekliliğinize yatırırsanız, çok daha karlı bir adım atmakla kalmayıp, sigara yüzünden kısalan ömrünüzü de uzatma yolunda doğru bir karar vermiş olacaksınız. Peki, sigarayı bırakmanız halinde başka neler olacak? Aylık ve yıllık olarak, kısa vadede sigaraya verdiğiniz para ile neler yapabileceğinize de bir bakalım…

Oturduğunuz dairenin aidat ödemeleri konusunda sıkıntı mı yaşıyorsunuz? Bir de sigaraya verdiğiniz parayı bir düşünün. Eminiz sigaraya ödediğiniz rakam, aidatınızı karşılamaya yetecektir. Bir yıl boyunca sigaraya 3000 TL ödediğinizi varsayalım, bu da eşiniz ile birlikte keyifli bir yaz tatili anlamına geliyor. Kararı siz verin, yazın evinizde oturup elinizde sigarayla tatil hayalleri kurmak mı, yoksa denize karşı kumsalda güneşlenirken sigarayı bırakmış olmanın verdiği hazla keyifli bir tatil geçirmek mi? Cep telefonunuz artık sürekli donmaya başladı ama kredi kartınızın limiti de dolu. Cep telefonu için kredi kullanmak da kulağa doğru gelmiyor. 6 ay boyunca sigara içmeyerek, son model bir cep telefonu alabilirsiniz. Eğer evliyseniz işler daha da karışıyor. Çocuklarınızın eğitim masraflarını karşılamakta zorlanıyorsanız, sigaraya değil, çocuklarınıza yatırım yapın. Tabi bu verdiğimiz öneriler ve rakamlar, sadece bir kişi için geçerli. Aynı hane içinde birkaç kişi birden sigara içiyorsanız, sadece 10 yılda 100.000 TL’den fazla sigara parası ödenmesi anlamına geliyor.

4 Comments

 1. ertan

  Aralık 22, 2015 at 6:14 pm

  Ben günde bir paket sigara içiyorum fakat bırakmayı düşünüyorum sizce sigara doğru bi yatırım degil mi?

 2. cihan

  Aralık 22, 2015 at 6:21 pm

  Sigara dogru bi yatırım olmus olsaydı suan sigara alıyor olurdum fakat dogru bi yatırım olmadıgı için almıyorumda içmiyorumda.

 3. sezai

  Aralık 22, 2015 at 6:23 pm

  ben 14 yasından beri sigara içiyodum yeni yeni bırakmaya basladım dogru bi yatırım olmadıgını anladım.

 4. süleyman

  Aralık 22, 2015 at 6:25 pm

  Yasım 44 bundan 2 sene öncesine kadar 2 paket sigara içiyordum günlük fakat doğru bi yatırım olmadıgını anlayınca bıraktım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir