Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar 2016


Konut kredisi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kullanabilecekleri konut kredisi tutarı sınırlıdır. Bankalar satın alınmak istenen konutun genelde yüzde 75 oranında konut kredisi kullanımına izin vermekte kalan yüzde 25’lik tutar ise kredi kullanmak isteyen kişilerce peşin olarak karşılanmalıdır.

Yani 100 bin liralık bir konut satın almak isteyen kişilere banka en fazla 75 bin lira konut kredisi kullanımına izin vermekte kalan 25 bin lirayı konutu satın almak isteyen kişi nakit olarak karşılamalıdır. Ancak bazı durumlarda peşinatsız konut kredisi veren bankalar bulunmaktadır.

Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar 2016

Peşinat olmadan konut kredisi kullanmak isteyen kişilerde aranılan tek şart başka bir taşınmazın tapusunu teminat olarak göstermektir. Bu sayede tamamına konut kredisi kullanımına izin verilir. Bilindiği üzere bankalar konut kredisi kullandırımı karşılığında kredi kullanılarak satın alınan konutun tapusu üzerine ipotek koymaktadır. Tamamına konut kredisi kullanmak isteyen kişiler ise bu ipoteğe ek olarak bir başka taşınmazın da tapusunu ipotek göstermek zorundadır.

Konut Kredisi Ekspertiz İşlemi 

Kullanılacak olan konut kredisi değerini belirleyecek olan işleme konut kredisi ekspertiz işlemi adı verilmektedir. Bu işlemde ekspertiz firmasından görevlendirilen eksper konut kredisi değerlendirme işlemini gerçekleştirir ve bir ücret belirler. İşte konut kredisi hesaplama işleminde kullanılacak olan tutar budur. Yani banka sizin evi ne kadara satın aldığınıza değil eksper tarafından ne kadar değer biçildiğine göre hareket eder ve kullanabileceğiniz maksimum konut kredisi tutarını buna göre belirler.

4 Yorum

 1. Vahide

  Ağustos 13, 2016 at 8:23 pm

  Peşinat olmadan tamamını bankanın karşılıyacağını düşünmüyorum %25 peşinat bekleniyor genellikle.

 2. Varide

  Ağustos 13, 2016 at 8:23 pm

  Peşinat olarak bankaların talebi %25 olması gerekiyor tamamını karşılamıyorlar.

 3. Varide

  Ağustos 13, 2016 at 8:24 pm

  Peşinatsız kredi alabilmeniz için başka bir tapu gibi taşınamazlık belgesi olan birşey göstermeniz lazım.

 4. Verda

  Ağustos 13, 2016 at 8:25 pm

  Bankalar arasında olan anlaşmalar doğrultusunda her banka bir miktar peşinat talep ediyor.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir