Ön Ödemeli Kart Nedir?Bir kredi kartı ya da bir banka kartı yerine kullanabileceğiniz, bununla birlikte daha birçok farklı hizmet için de tercih edebileceğiniz ön ödemeli kartlar, özellikle internet alışverişlerinde karşımıza çıkıyor. Tıpkı mobilya mağazalarının sunduğu ön ödeme seçeneği gibi; önceden dilediğiniz tutarı yatırıp, daha sonra yatırdığınız tutar kadar harcama yapabileceğiniz ön ödemeli kartlar, hediye ve harçlık gibi amaçlar ile de kullanılıyor.

Örneğin, bir arkadaşınıza hediye almak yerine ona bu kartlardan hediye ederek içindeki tutar oranında dilediği hediyeyi kendisine almasını sağlayabilirsiniz. Özellikle anne ve babalar, çocuklarının doğum günlerinde ön ödemeli kart hediye etmeyi tercih ediyor. Onun dışında, harçlık kartı olarak da bu kartlar sıkça tercih ediliyor. Çocuğunuzun kendi parasının hesabını tutmasını bilmesini istiyorsanız, ona her ay harçlığını bu kart üzerinden yatırabilirsiniz.

Ön ödemeli kart, genellikle ücretsiz olarak verilmektedir. Bu kartları bankaların şubelerinden temin edebileceğiniz gibi; Migros ve Carrefour gibi büyük marketlerin kasalarında da yine bu kartlardan bulabilirsiniz. Kontörlü cep telefonları ile de benzerlik gösteren bu ön ödemeli kartlar, doldurduğunuz kadar harcamak isteyebileceğiniz, kredi kartlarına göre çok daha avantajı ve kendinizi kontrol edebileceğiniz bir karttır. Banka kartlarından farklı olarak; kullan at ve doldur kullan olmak üzere iki farklı kart tipi seçeneği sunmaktadır. Ön ödemeli kartları ayrıca harcama takibi yapmak, gelir ve giderlerinizi kontrol altında tutmak için de kullanabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir