Ödeme Alışkanlıklarınız Kredi Notunuzu Etkiler mi?Ödeme alışkanlıklarınız kredi notunuzu etkiler. Çünkü kredi notunuz ödeme alışkanlıklarınızın göz önüne alınmasıyla oluşturulur. Ancak elbette kredi notunuzu etkileyen tek unsur ödeme alışkanlıklarınız değildir.

Bankalar için müşterilerin ödeme alışkanlıkları büyük önem taşır. Çünkü kredi verdikleri ya da kredi kartı verdikleri müşterinin borcuna sadık olup olmaması bankaları en çok ilgilendiren konulardan biridir. Bankalar müşterilere ait verileri incelerken öncelikle müşterilerin kredi notlarına bakarlar. Çünkü kredi notu, bankaların müşteri hakkında bilmek istedikleri hemen hemen tüm bilgileri veren bir kıstastır. Bu yüzden ödeme alışkanlıklarınız kredi notunuzu etkilemektedir.

Ödemelerinizi sürekli olarak geciktiren bir müşteriyseniz kredi notunuz düşük seyredecektir. Ödemeler adı altında kastettiğimiz şeyler kredi geri ödemeleriniz, kredi kartı ekstre borcu ödemeleriniz, fatura ve benzeri ödemelerinizdir. Bu ödemeleri düzenli olarak yapıyorsanız kredi notunuz iyi düzeyde seyredecektir. Acil bir durumda krediye ihtiyacınız olduğunda ve bankalardan kredi almak istediğinizde kredi talebiniz banka tarafından yüksek ihtimalle onaylanacaktır. Yani ödeme alışkanlıklarınızın düzenli olması krediye ihtiyacınız olduğunda işe yarayacaktır.

Kredi notunuzu etkileyen çok sayıda unsur vardır. Elbette ödeme alışkanlıklarınız kredi notunuzu oluşturan tek unsur değildir. Kredi notunuz şu unsurların değerlendirilmesi sonucunda ortaya çıkan bir ortalama ile oluşur: Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları (%30), Mevcut Hesap ve Borç Durumu (%25), Yeni Kredi Açılışları (%20), Kredi Kullanım Yoğunluğu (%15) ve Diğer unsurlar (%10). Bu unsurlardan ilki gördüğünüz gibi kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıklarınızdır. Bu unsurun kredi notunuza etkisi, diğer unsurların kredi notunuza olan etkilerinden daha yüksektir. Diğeri ise borç durumunuzdur. Eğer kapatmadığınız kredi kartı ve kredi borçlarınız ya da yapılandırılmış herhangi bir borcunuz varsa bunlar kredi notunuzu 1/4 oranında etkilemektedir. Yeni kredi almanız ve kredi kullanım yoğunluğunuz da kredi notunuzu etkilemektedir. Ancak burada göz önüne almanız gereken bir husus vardır. Bu da ödemelerinizi çok düzenli yapmanız durumunda yeni kredi alımlarınızın kredi notunuzu olumsuz yönde etkilemeyeceğidir. Yani hi. kredi almamış birinin kredi notu, sürekli olarak yeni kredi alan fakat ödemelerini hiç aksatmayan birinin kredi notundan düşük olabilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir