Neden Kredi Alamıyorum?

Bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda kredinizin reddedildiği cevabı geldi. Peki ama neden? Maaşlı bir çalışan olduğunuz halde kredi başvurunuz olumsuz yanıtlandıysa, bunun bir sebebi olmalı? Bankaların, tüketicilere kredi verirken baktıkları birçok farklı kriter vardır. Bu kriterlerin başında, kredi siciliniz geliyor. Siz, herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda, tüm kredi geçmişinizin yer aldığı ortak havuza bakarlar ve […]


neden-kredi-alamiyorum


Bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda kredinizin reddedildiği cevabı geldi. Peki ama neden? Maaşlı bir çalışan olduğunuz halde kredi başvurunuz olumsuz yanıtlandıysa, bunun bir sebebi olmalı? Bankaların, tüketicilere kredi verirken baktıkları birçok farklı kriter vardır. Bu kriterlerin başında, kredi siciliniz geliyor. Siz, herhangi bir bankaya kredi başvurusunda bulunduğunuzda, tüm kredi geçmişinizin yer aldığı ortak havuza bakarlar ve pek parlak olmayan bir kredi sicili, kredi başvurularınızın olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

Ancak reddedilen kredi başvurusunun tek nedeni kötü kredi sicili değildir. Belgeleyebileceğiniz bir gelirinizin olması da gerekir. Bunlarla beraber, kredi notunuz da, kredi başvurularınızda karşınıza çıkar. Riskli gruplarda yer alıyorsanız, kredi başvurunuz tehlikeye girebilir. Başvuru sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da; almak istediğiniz kredi miktarının maaşınıza oranıdır. Almak istediğiniz kredi miktarının aylık ödemeleri, maaşınızın yarısından fazla olmamalıdır. Düşük bir maaş alıyor ve 50.000 TL ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunuyorsanız, banka, ödemeler konusunda oluşabilecek problemleri önlemek adına kredi başvurunuzu olumsuz sonuçlandırabilir.

Neden kredi alamıyorum?” diye merak ediyorsanız, bu kriterleri yeniden gözden geçirin. Son 5 yıla ait kredi sicilinizde sizi güvensiz yansıtabilecek bir durum var mı? Daha önce borcunuzdan dolayı yasal takibe alındınız mı? Kredi kartı ödemelerinizi zamanında yapıyor musunuz? Kredi kartınızın yalnızca asgari tutarlarını mı ödüyorsunuz? İşte tüm bu bilgiler ortak havuzda yer alır ve bankalar kredi verirken bu havuzdan sizinle ilgili tüm bilgilere rahatlıkla ulaşabilirler.

6 Comments

 1. fatma

  Ekim 17, 2015 at 12:52 pm

  Evet, gerçekten tüm geçmişi araştırıyorlar ve malesef sicil düzgün değil ise kredi almak kolay olmayabiliyor.Çok teşekkürler faydalı bilgileriniz için.

 2. Kübra

  Ekim 17, 2015 at 12:55 pm

  Kredi kartımda yalnızca asgari tutarları ödüyorum diye kredi alamayacağı bilmiyordum sanırım beni reddetmelerinin sebebi bu faydalı bilgileriniz için çok teşekkürler.

 3. Aylin

  Ekim 17, 2015 at 1:40 pm

  En fazla red kredi kartı borçlarından geliyordur bence. Kredi kartının asgari tutarını ödeme alışkanlığından vazgeçmek gerek bu durumda demek ki.

 4. fatma

  Ekim 17, 2015 at 2:15 pm

  banka işlemleri zahmetli ve gerçekten çok sıkıcı ama bu yazınız ile artık çok kolay. emeğinize çok teşekkür ederim gerçekten yararlı bir yazı olmuş.

 5. Yağıbol

  Ekim 17, 2015 at 5:28 pm

  evet. benim de başvurularımdan birinde red geldi. kredi notları bankalara göre değiştiği için de birinden de olumlu bir kredi notu almışım. bu yüzden kart onaylandı.

 6. hande

  Ekim 17, 2015 at 8:58 pm

  değil kredi çekebilmek öğrencilik yıllarımda aldığım 500 tl limitlik kredi kartının borçlarını düzenli yatırmadığım için kredi kartı bile çıkartamıyorum. gerçekten bankalar oldukça acımasız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir