Ne Kadar Kredi Alabilirim?


Kredi başvuru formu dolduran kişilerin kredi onayı alabilmeleri için mutlaka çok dikkatli davranmaları gerekir. Çünkü olası bir kredi reddi ne yazık ki kredi notunun düşürülmesi ile sonuçlanır ki bu da yeni yapacağınız kredi başvurusu için onay almanızı zorlaştırır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kişinin kredi notu ve aylık gelir ortalamasını dikkate alarak kredi tutarını belirleyerek başvuru formunu doldurmasıdır.

Ne kadar kredi kullanabileceğinizi belirleyen en önemli faktör belgeyebildiğiniz aylık gelir tutarı miktarıdır. Aylık gelir tutarı düşük olursa kişi kredi notu ortalaması ne kadar yüksek olursa olsun fazla miktarda kredi kullanamaz. Bunun en önemli nedeni bankaların kredi değerlendirme politikasıdır. Banka müşterisinin ödeme zorluğu yaşayacağını düşündüğü için genelde kredi ödeme tutarının aylık gelirin yarısını geçmemesini ister. Yani belgelenebilir aylık gelir tutarı 3 bin lira olan bir kişi en fazla bin 500 liraya kadar aylık ödemesi olan kredi başvuruları için onay alabilir.

Bir diğer önemli kriterde kişinin sahip olduğu kredi notu ortalamasıdır. Kredi notu yükseldikçe bankalar hem çok daha kolay bir şekilde kredi kullanımına izin verir hem de kullanabileceğiniz kredi tutarı yükselir. Yine kişinin kesintisiz sigortalılık süresi de kullanabileceği kredi tutarını arttırır. Yani banka kredi başvuru değerlendirme sürecinde farklı pek çok kriteri göz önünde bulundurarak kredi değerlendirmesinde bulunur ve kredi onayı buna göre verilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir