Nasıl Tasarruf Ederiz?

Aldığınız maaşla geçinmekte zorlanıyor musunuz? Gelir ve giderleriniz arasında bir denge yok mu? Yeni bir araba almak, belki dekorasyonda yenilik yapmak ya da duvarların rengini değiştirmek istiyorsunuz ama cebinizde sadece aylık geçiniminize yetecek kadar mı para var? O zaman bir yerlerde yanlışınız var demektir. Faturalar, mutfak masrafları ve günlük harcamalarınız konusunda ne kadar tutumlusunuz? Evden […]


nasil-tasarruf-ederiz


Aldığınız maaşla geçinmekte zorlanıyor musunuz? Gelir ve giderleriniz arasında bir denge yok mu? Yeni bir araba almak, belki dekorasyonda yenilik yapmak ya da duvarların rengini değiştirmek istiyorsunuz ama cebinizde sadece aylık geçiniminize yetecek kadar mı para var? O zaman bir yerlerde yanlışınız var demektir.

Faturalar, mutfak masrafları ve günlük harcamalarınız konusunda ne kadar tutumlusunuz? Evden çıkarken televizyonun fişini çekiyor musunuz? Gece yatarken internet modemini kapatıyor musunuz? Yemeğinizi evde yapmak yerine dışarıdan mı söylüyorsunuz? Biraz çaba göstererek, masraflarınızdan tasarruf edebilir ve artık para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Nasıl tasarruf edebilirim diyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Mutfak Masraflarından Tasarruf

mutfak-masraflarindan-tasarruf

Market alışverişlerinizi mutlaka bir liste eşliğinde yapmanızı öneriyoruz. Yine aynı şekilde markete aç değil tok olarak gitmeniz, elinizin gideceği gereksiz şeyleri almanızı engelleyecektir. Evden çıkmadan önce, buzdolabını ve kileri kontrol ederek, eksiklerin bir listesini yapmanızı ve markette bu listenin dışına çıkmamanızı tavsiye ediyoruz. Market dekorasyonu, atmosfer ve çalan müziklere kadar sizi daha çok satın almaya yönlendirecek şekilde tasarlanmıştır. Siz de liste yapmadan markete gittiğinizde, ortamın görüntüsü ve atmosferine aldanıp, her seferinde daha çok şey satın alır, kasaya geldiğinizde de toplam tutarı gördüğünüzde şaşırırsınız. Mutfak masraflarından tasarruf etmenin yolu, alışverişe liste yaparak gitmekten ve uygun fiyatlı marketleri tercih etmekten geçiyor.

Faturalardan Tasarruf 

faturalardan-tasarruf-etmenin-yollari

Elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet faturalarınızı topladığınızda maaşınızın önemli bir bölümüne denk geliyor. Akşamları bütün evin ışıklarını yakıyor, kombi bakımlarını yaptırmadığınız için her zaman derecesini arttırmak zorunda kalıyor, bulaşık ve çamaşır makinesini tam dolmadan çalıştırıyorsanız, faturalardan tasarruf etmeniz oldukça zor görünüyor. Tasarruf etmek için, örneğin çamaşır ve bulaşık makinenizi akşam saatlerinde çalıştırmanız bütçenize yarar sağlayacak. Telefonunuzu paketi aşmayan tarifeye getirmek bile, yıl bazında baktığımızda 300-400 TL bir tasarruf edebileceğiniz anlamına geliyor.

“Nasıl tasarruf edebilirim?” diyenler için birkaç önerimiz daha var;

nasil-tasarruf-ederiz

 • Dışarıda yemek yemek, 3 kişilik bir aile için her seferinde fazladan 50 TL masraf yapmanız anlamına geliyor. Normal bir restaurant’a gittiğinizde kişi başı 20-25 TL ödersiniz, bu da 3 kişi için 75 TL gibi bir rakama denk geliyor. Oysa akşam yemeğini evde yerseniz, et yemeği, salata ve makarnadan oluşan bir menü size 20-25 TL’ye mal olacaktır.
 • Gıda, temizlik ve diğer market ürünlerini toptan satın almak, kısa vadede çok para harcadığınızı düşündürse de, uzun vadede ciddi anlamda kar etmenizi sağlar. Örneğin bir ürünün fiyatı 10 TL ise toptan aldığınızda bu rakam 6 TL’ye kadar düşebiliyor.
 • Taze ürünleri tercih edin. Konserve ürünler, net ağırlığına bakıldığında tazesine oranla daha pahalıdır.
 • Mahalle pazarlarına uğramayı ihmal etmeyin. Pazarlar son dönemde marketlerle yarışsa da, yine de birçok üründe kar edebilirsiniz.
 • Yemeklerinizi düdüklü tencerede pişirerek, faturadan tasarruf edebilirsiniz. Normal bir tencerede 35 dakikada pişecek bir yemek, düdüklü tencerede 20 dakikada pişmektedir. Bu da, yıllık bazda baktığımızda 300 TL civarında bir kar anlamına geliyor.
 • Kahve içmek için sabah işe giderken uğradığınız kahve dükkanı yerine, kendi kahve makinenizi alın. Bir seferde 500 TL verseniz de, sabah işe giderken kahvenizi evde içerek ya da termosa koyup yolda içerek günlük 10 TL kahve masrafından tasarruf edebilirsiniz.

 

5 Comments

 1. serhan

  Aralık 22, 2015 at 8:42 pm

  Nasıl tasarruf edersınız en kolay olanlardan bir tanesi markete giderken alısveriş listesi yapıp bütcenize uygun gitmenizdir.

 2. esma

  Aralık 22, 2015 at 8:49 pm

  Tasaruf etmenın kolay yollarından biri aracınızı kısa mesafeli kullanmanızdır yakıt masrafından az da olsa sizi kurtarır.

 3. serkan

  Aralık 22, 2015 at 8:52 pm

  Tasarufun bir diger yolu evdekı muslugu bosa akıtmamak ve evdekı odaların bosa yananlarını kapatmak hem su hem elektırık masrafından azda olsa kurtulmanızı saglar.

 4. elif

  Aralık 22, 2015 at 8:54 pm

  Tasarufun bir diger yolu dısarda harcamalarınıza dikkat etmeniz lüks restorantlara veya fazla dısarda yemek yemekten uzak durmaklada tasarruf edebilirsiniz.

 5. ramazan

  Aralık 22, 2015 at 8:56 pm

  Tasarruf etmenın daha kolay bı yolu daha varsa bana onlarıda söyleyebilirmisiniz ben bu yolları denedım ama fazla tasarruf sağlayamadım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir