Nasıl Konut Kredisi Alabilirim 2016?


Ev sahibi olmak isteyen kişilerin desteklenmesi amacı ile geliştirilen konut kredisi paketleri sayesinde belirli oranda peşinatı olan kişilere kira öder gibi ev sahibi olma fırsatı sunulmaktadır. Peki, “nasıl konut kredisi alabilirim?” diye soranların yapmaları gerekenler nelerdir?

Öncelikle konut kredisi şartları arasında yer alan şartları taşıdığınızdan emin olmanız gerekir. Bunlar bankalar tarafından farklılıklar göstermekle beraber her bankada aranan ortak şartlar kişinin reşit olması, aylık belgelenebilir düzenli bir gelire sahip olması ve bu gelir tutarının kullanmak istediği kredi tutarının iki katı kadar olmasıdır. Ancak bu gelir tutarı temel alınırken diğer kredilerden farklı olarak aynı konutta ikamet eden eş ve çocuğun geliri de hesaplamaya dahil edilebilir.

Yine buna ek olarak kredi kullanmak istiyorum diyen kişinin yaşı ile kullanmak istediği konut kredisi vadesi toplamı 60 yaş sınırını aşmamalıdır. Buna konut kredisi yaş sınırı da denmekte olup örnek vermek gerekirse kişi 52 yaşında ise en fazla 8 yıl vadeli konut kredisi kullanma hakkına sahiptir. Konuta ilişkin şartlar ise tapusunun ve iskanın bulunması ve 25 yıldan daha eski olmamasıdır. Bu şartları taşıyan kişiler satın almak istedikleri konut tapusu ve kimlik ve gelir belgeleri ile banka şubeleri üzerinden konut kredisi başvuru formu doldurabilmektedir. Banka bu başvuru formunu inceledikten sonra uygun bulursa konut kredisi onayı vererek krediyi kullandırır.

3 Yorum

 1. Sencar

  Nisan 24, 2016 at 2:39 pm

  Konut kredisini almanın en kolay yolu ipotekliyerek almaktır.

 2. Atılkan

  Nisan 24, 2016 at 2:39 pm

  Konut kredilerinde değerini belirledikten sonra çoğu banka sağlamakta.

 3. Alp

  Nisan 24, 2016 at 2:40 pm

  Sorunsuz bir şekilde kredi alabilmek için tanıdık bir ekspertize denk gelirseniz istediğiniz krediyi alabilirsiniz.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir