Nakit Avans Mı, İhtiyaç Kredisi Mi Kullanılmalı?


Para ihtiyacı duyan pek çok kişi bankalardan yardım almayı tercih ederken ihtiyaç kredisi kullanmak mı yoksa taksitli nakit avans mı çekmek sorusuna yanıt aramaktadır. Peki, gerçekten paraya ihtiyacım var diyen kişiler nakit avans mı ihtiyaç kredisi mi kullanmalı?

Nakit avans olarak bilinen taksitli nakit avans sisteminde kredi kartından nakit para çekilmekte ve bu para banka tarafından belirli bir komisyon ve faiz karşılığında taksitlendirilmektedir. İhtiyaç kredisi sisteminde de bankaya kredi başvuru formu doldurularak kredi talebinde bulunulmakta yine belirli bir kredi faiz oranı ve kredi dosya masrafı karşılığında kredi kullanımı gerçekleşmektedir.

Burada kişi karar verirken öncelik çekilmek istenen para ve ödeme vadesidir. Taksitli nakit avans kullanmak çok daha kolay olmakla beraber hem kullandırılan tutar kredi kartı limiti ile sınırlandırılmakta hem de en fazla 9 aya kadar taksit yapılmaktadır. İhtiyaç kredisi onayı almak ise kredi notu yüksek olan kişiler için yine kolay bir yöntem olup 100 bin lira ihtiyaç kredisi kullanımına kadar izin verilmekte olup 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanımı mümkündür.

Yani taksitli nakit avans düşük tutarlı, kısa vadeli nakit ihtiyacı duyan kişilere hitap ederken ihtiyaç kredisi paketleri ise yüksek tutarlı ve uzun vadeli kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin kullanımına uygundur. Burada önemli olan bankanın değerlendirmede kullandığı kredi notu ortalamasıdır. Kredi notu yüksek olan kişilerin kredi almaları çok kolay olduğu için ihtiyaç kredisi kullanmaları da mümkündür.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir