Müşteriler Kredi Kartı Borcunu Ne Kadar Süre Ödemezse Kara Listeye GirerDeğerli okuyucular, hayatımızda büyük kolaylıklar sağlayan kredi kartlarını doğru kullandığımız takdirde herhangi bir sorun oluşmamaktadır. Finansal işlemlerimizi gerçekleştirdiğimiz esnada nakit avansa ihtiyaç duyabiliriz. Kullandığımız kredi kartları yapmış olduğumuz alışverişin yanı sıra fatura ödeme işlemleri esnasında da kullanılmaktadır.

Fakat ülkemizde kredi kartı kullanma konusunda gerekli bilinç oluşmadığından dolayı büyük mağduriyetler görülmektedir. özellikle kredi kartının ödeme günü geldiğinde, borçların ödenmeyip ertelenmesi sıkıntıların başladığına işarettir. Bundan dolayı kredi kartı borcu kaç gün süreyle ödenmezse kara listeye girilir sorusu önem kazanmış durumda. Bu makalemizde sizin için kredi kartı borcu ne kadar süre içerisinde ödenmezse kara listeye girilir sorusuna cevap arayacağız. Umarım vereceğimiz cevaplar bilinçli adım atmanızı sağlar.

Merkez bankası tarafından kayıt altına alınan kara liste genellikle bankalar aracılığı ile kullanılan kredi kartı veya kredi ödemelerinde yaşanan birtakım sıkıntılar sonrasında tutulur. Kısacası banka müşterisi banka tarafından bir müddet cezaya tabi tutulur. Kredi kartı borcundan dolayı aylık gönderilen ekstrelerde belirtilen asgari tutarın 3 ay boyunca ödenmemesi demek, yasal takip işlemlerinin başlamasına neden oluyor. Banka takip işlemlerini ilk olarak kredi kartı borcunun ilk 30 gün sonrasında ödenmediğini görürse, idari takip sürecini başlatır.

Borcun ödenmesi için 90 gün boyunca tanka tarafından SMS veya e-posta yoluyla borcun ödenmesi konusunda bilgiler gönderilir. Kredi kartı borcu kaç gün ödenmezse kara listeye girilir sorusunun cevabı 90 gündür. Bu süre zarfında kart sahibi borcunu ödemezse icra mahkmeleri aracılığı ile yasal işlem başlatılır. Banka bu süre içerisinde müşterisini Merkez Bankasına bildirerek kara listeye alınmasını sağlar. Kara listeye giren vatandaşlar en az 5 yıl boyunca burada kalmak durumundadır. Mevcut borçların tamamı kapandığı gün kara listede bekleme süresi başlamış olacaktır.

Değerli okuyucular sizde 5 yıl boyunca kara listede beklemek istemiyorsanız eğer, kredi kartı borçlarını zamanında ödeyiniz. Ödeme işlemlerini gerçekleştirirken mümkün mertebe borcun tamamına yakınını ödeyin. Aksi takdirde kredi notunuz düşer ve bankalardan kredi talep edemezsiniz. Kara liste sitemizden öğrenebilirsiniz.

3 Yorum

 1. Ahmet

  Nisan 26, 2016 at 1:39 pm

  Kredi kartı borçları 3 ay ödenmedikten sonra kara listeye girmektedir. Kara listeye girmemek için en kısa sürede borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir.

 2. Aleyna

  Nisan 26, 2016 at 1:40 pm

  Kredi kartı borçları 3 ay geçtikten sonra yasal takibe girer ve daha sonra kara listeye girmektedir.

 3. Canan

  Nisan 26, 2016 at 1:41 pm

  Kredi kartı borcundan dolayı müşteriler 3 aylık bir süreçten sonra kara listeye girmektedir. Daha önceden borçlanmayı kapatmak gerekirse kredi çekerek mutlaka kapatılmalı.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir