Kredinin Geç Ödenmesi Kredi Notunu Düşürür Mü?


Kredi Notu Hesaplama

Kredi notu olarak tabir edilen ve kişinin kredi başvurularında değerlendirme yapılırken bankalar tarafından kullanılan skor aslında mali bir tablo ortalamasıdır. Kişinin bankalar ile olan çalışmalarının yanı sıra aylık gelir ve gider dengesi de kredi notu üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu nedenle ne yazık ki kredimi ödeyemiyorum diyen kişilerin kredi notu ortalamaları da olumsuz bir şekilde etkilenir.

Kredi borcunu gecikmeli olarak ödeyen kişilerin not ortalamaları bir nebze düşerken, borcunu hiç ödeyemeyen ya da borcunu ödeyemediği için yasal takip altına giren kişiler için ise durum maalesef çok daha ciddi boyutlara taşınır. Çünkü bu kişilerin kredi notları anında sıfırlanır. Kredi notum sıfır diyen kişilerin 2 farklı nedeni bulunur. Birincisi ve ne yazık ki geri dönüşü olmayan kişinin borcundan dolayı yasal takip altına girmesi halinde bir daha bu kişinin bankalardan kredi kullanması ya da kredi kartı alması asla mümkün değildir.

İkinci neden ise kişinin daha önce bankalar ile hiç çalışmamış olmasıdır. Yani kişi daha önce hiç kredi kullanmadım ya da daha önce hiç kredi kartım yok diyorsa bu durumda banka bu kişiye ait bir değerlendirme yapmamış yani kredi notu sıfırlanmıştır. Bu durumda ilk iş olarak düşük tutarlı bir kredi kartı başvuru formu doldurmaktır. Bu kredi kartını birkaç ay düzenli olarak kullanıp ödemesini günü gününe yapmanız halinde ikinci adımda kredi kartı limit arttırma başvurusunda bulunmanız bunun peşinden de ihtiyaç kredisi başvuru formu doldurmanız halinde kredi onayı almanız mümkün olacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir