Kredili Mevduat Hesabı Nedir?


Bankalarda açılan hesaplara mevduat hesabı adı verilir. Mevduat hesapları ise özelliklerine göre isimlendirilir. Son yıllarda en çok kullanılan mevduat hesabı türlerinden biri de kredili mevduat hesabıdır. Kredili mevduat hesapları adından da anlaşılacağı üzere kredili hesaplardır. Bu hesaplarda kişinin aylık geliri ve kredi notu ortalamasına bağlı olarak belirlenen tutara kadar para olmasa da işlem yapılmasına izin verilmektedir.

Ancak kredili mevduat hesaplarında günlük faiz uygulanması ve hesabın eksiye düştüğü tarih itibari ile 45 gün içerisinde kapatılması zorunluluğunun bulunması nedeni ile bu hesaplar kullanılırken çok dikkatli olunmalıdır. Aksi halde hem çok yüksek bir faiz yükü ile karşı karşıya kalınması hem de borcun ödenememesi durumunda kredi notunun düşmesi gibi pek çok olumsuzlukla karşı karşıya kalınır.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli konu kredili mevduat hesabı faizi hesaplamasıdır. Faiz günlük işletildiği için kredili mevduat hesabı sadece çok kısa süreli nakit ihtiyaçları için kullanılmalıdır. Yine bu hesaptan nakit çekmek yerine mecbur kalındığında otomatik ödeme talimatlarının gerçekleştirilmesi önerilir. Aynı zamanda hesap sizin bilginiz dışında da eksiye düşebileceği için hesabı düzenli aralıklarla kontrol etmeniz çok önemlidir.

Örneğin sizin fatura ödemek için yatırdığınız paradan banka hesap işletim ücreti keserek faturanızı da kredili mevduat hesabı üzerinden yatırabilir. Bu durumda hesabınız sizin bilginiz olmadan eksiye düşmüş olur. Bu gibi durumların örnekleri çok olmakla beraber hesabın kontrol edilmemesi durumunda yüksek bir faiz gideri ile karşı karşıya kalınması mümkündür.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir