Kredibilite Nasıl Öğrenilir?


5000 tl ihtiyaç kredisi veren bankalar

Kişinin kredi değerlendirmesinde kullanılan kredi derecesi kredibilite olarak isimlendirilmektedir. Türkçe kelime anlamı güvenirlik olarak çevrilen kelime aslında Merkez Bankası politikaları için kullanılan bir deyimken günümüzde artık daha ziyade bankaların kredi değerlendirmesinde kullanılmaktadır.

Kredibilitesi yüksek olan kişiler çok daha kolay bir şekilde kredi onayı alırken kredibiletisi düşük kişilerin ise kredi onayı almaları zorlaşmaktadır. Kredi onayının yanı sıra artık kredi limiti de bu nota göre belirlenmekte ve not yükseldikçe daha fazla kredi kullanımına izin verilmekte, kredibilitesi yani kredi notu ortalaması düşük olanlara ise daha az tutarlar için onay verilebilmektedir.

Bu nedenle kredi kullanmak istiyorum diyen kişilerin mutlaka kredibilite ortalamalarını yüksek tutmaya çalışmaları gerekir. Gerçek ve tüzel kişilerin diledikleri anda bankaya borçlanma gücünü ifade eden kredibilite artık bankaların kredi istihbarat süreci için dikkate aldıkları en önemli veri konumundadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir