Kredi ve Kredi Kartı Dosya Masrafları Nasıl Geri Alınır?


Kredi kartı kullanıcılarından kredi kartı aidat ücreti her yıl düzenli olarak kesilirken kredi kullanan kişilerden ise kredi dosya masrafı, kredi onayı alınır alınmaz kredi kullanımı esnasında tahsil edilmektedir. Oysaki ne kredi kartından kesilen yıllık üyelik ücretinin ne de kredilerden kesilen dosya masraflarının yasal hiçbir dayanağı yoktur. Burada bankanın yaptığı “itiraz edene parayı öderken itiraz etmeyen kişilerden ne kadar kazanırsam o kadar kardır” mantığıdır.

Bankaların itiraz eden kişilere tüketici hakem heyeti mahkemelerinin verdiği iade kararına rağmen bir üst mahkeme olan tüketici mahkemelerine taşıma amaçları da itiraz eden kişi sayısını azaltmaya çalışmaları ve insanlarda “bu kadar uğraşacak zamanım yok” ya da “ya mahkemeyi kaybedersem” korkusu yaratmaya çalışmaktır. Bu nedenle dosya masrafı adı altında kredi masrafı ödeyen kişiler varsa mutlaka bunları geri almak için dava açmalı, kredi kartı yıllık üyelik ücreti ödeyen kişilerinde geriye dönük 10 yıllık bu ücreti geri alabileceklerini bilmeleri gerekir.

Bu ücretleri geri almak isteyen kişilerin tek yapmaları gereken ilgili masraf dekontları ve kredi kartı üyelik ücreti iadesi dilekçesi ya da dosya masrafını geri almak için başvuruda bulunacaksa kredi dosya masrafı iade dilekçesi yazarak bağlı bulunduğu kaymakamlık binasında yer alan tüketici hakem heyetine başvuruda bulunmasıdır. Hakem heyeti ücreti ödemesi için banka aleyhine karar verir ve bu kararı size tebliğ eder. Bu tebliğ ile bankaya giderek ücretinizi geri alabilirsiniz. Banka karara itiraz etme hakkına sahiptir. İtiraz ederse dava Tüketici Hakları Mahkemesine taşınır. Bu durumda da yine kazanan siz olursunuz ancak süreç uzayabilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir