Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar Var Mı?


Kredi Notu Hesaplama

Günümüzde bankalar kredi kullanmak istiyorum diyen müşterilerinin kredi notu ortalamalarına bakarak kredi başvurularını değerlendirmektedir. Kredi sicili olarak ta bilinen kredi notu ortalamasında bankaların ortak amacı bu uygulama ile müşterilerinin kredi borçlarını düzenli olarak ödemelerini sağlamaktır. Çünkü borcunu ödemeyen yani kara listeye giren ve kredi sicili bozulan kişilerin kredi onayı almaları nerede ise imkansız hale gelmektedir. Peki, kredi sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar var mıdır?

Burada kredi onayı alınabilmesi için sicilin ne kadar bozuk olduğu belirleyicidir. Yani sadece kredi ödemesinde gecikme yaşayan kişi ile kredi borcunu ödemediği için yasal takip altına giren kişinin kredi sicilinin aynı ortalamaya sahip olması mümkün değildir. Kara listede olanlara kredi veren bankalar olmadığı kesinlikle bilinmelidir. Yani borcunu ödemeyen ve bu nedenle yasal takip altına giren kişilerin bir daha bankalardan kredi onayı almaları ya da kredi kartı ürünü kullanmalarına asla izin verilmez.

Ancak sadece kredi kartı borcunu ödemede sorun yaşayan, 90 gün dolmadan kredi kartı borcunu ve kredi borcunu yaşayan kişilerin kredi notları bundan olumsuz etkilenir ancak yine de kredi onayı alma şansları devam eder. Bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gereken nokta kolay kredi veren bankalar arasından seçimde bulunulmasıdır. Yine kredi notunu yükseltmek için ödemelerin düzenli yapılmasına dikkat edilmesi de bir avantaj sağlayacaktır. Ancak yasal takip altına giren kişilerin bir daha kredi onayı almaları kesinlikle mümkün olmamaktadır.

3 Yorum

 1. Ahmet

  Nisan 26, 2016 at 1:02 pm

  Bu konuda bankaların çok katı kuralları malesefki var. Kredi borcu takibe giren kişilere kolay kolay bankalar kredi malesef vermemektedir.

 2. Mehmet

  Nisan 26, 2016 at 1:03 pm

  Yasal takibe düşmedikten sonra herhangi bir sıkıntı yaşamadan tüm bankalar verebilmektedir. Fakat yasal takibe girerseniz sorun yaşayabilirsiniz.

 3. Cem

  Nisan 26, 2016 at 1:04 pm

  Siciliniz bozulduktan sonra kolay kolay bankalar size yardımcı olmayacaktır. Sicilinizden dolayı daha önceki sorunlardan kaynaklanan sebeplerden ötürü bankalar kredi vermeyecektir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir