Kredi Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Kullanabilir?


Bankaların kredi onayı verme sürecinde dikkate aldıkları en önemli verilerinden biri de kredi notu ve kredi sicili verileridir. Zaten kişinin kredi sicili iyi olursa kredi notu da yükselir. Aynı şekilde kredi sicili kötü olan kişilerin kredi notu ortalamaları da düşüktür. Bunun nedeni bankanın kredi notunu belirlerken kişinin kredi sicili verilerini baz almasıdır.

Yani borcunu düzenli olarak ödeyen kişiler banka için borcuna sadık olan kişiler olduğu için kişinin kredi notu da buna paralel olarak yükselir. Kredi notunu belirleyen en önemli etken kişinin bankalara olan borçlarını ödeme düzenidir. Kredi sicili bozuk olan kişilerin ne yazık ki kredi kullanmaları çok zordur. En kolay kredi veren bankalar dahi bu kişilere kredi verme konusunda isteksiz davranır.

Bunun nedeni bankaların müşterilerine borçlarını ödeme konusunda baskı yapmaya çalışmalarıdır. Kredi sicili bozulduğu için kredi kullanamayan kişiler topluma örnek olmakta ve bankalara borcu olan kişilerin bu konuda daha dikkatli davranmalarını sağlamaktadır. Bu sayede yasal yaptırım gücünü yitiren bankalar kredi notu ortalaması ile kişilere baskı yapmaya başlar.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir