Kredi Risk Raporu Nedir, Ne İşe Yarar?


Kredi Kayıt Bürosu tarafından özel olarak hazırlanan bir rapor olan kredi risk raporu değerlendirme yapılan kişi ya da kurumun şimdiye kadar olan tüm kredi ve kredi kartı ürünlerinin ödeme ortalamasıdır. Ödemelerini düzenli olarak yapan kişilerin kredi risk raporu olumlu olurken ne yazık ki ödemelerini geciktiren ya da kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarını yatıran kişilerin kredi risk raporları daha olumsuzdur.

Kredi risk raporu günümüzde sadece bankalar tarafından kredi değerlendirmesinde değil aynı zamanda açık ticaret yapacak olan şirketlerin birbirleri hakkında fikir edinmeleri ya da evini kiraya verecek olan bir ev sahibinin kiracısı hakkında fikir edinmesi gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Risk raporu tek başına kişinin borcunu ödeyeceğinin bir garantisi olarak görülemeyebilir ancak kişinin şimdiye kadar olan borç ödeme düzeni kişi, kurum ya da şirket hakkında genel bir fikir edinilmesini sağlar.

Yani şimdiye kadar çeklerini her zaman gününde ödeyen, kredi borçlarını düzenli olarak vadesinde yatıran ve hiç protestolu senedi bulunmayan bir şirket ile ticaret yapmayı herkes isterken bunun tam tersinin söz konusu olduğu durumlarda da sadece peşin ticaret yapılacaktır. Bu nedenle kredi notu ve kredi risk raporu ortalaması sadece bireyler için değil aynı zamanda ticari şirketler ve ticaret yapan bireyler içinde çok önemlidir. Bu ortalama ne kadar yüksek tutulursa ticari prestijde o kadar artacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir