Kredi Risk Raporu Ne İşe Yarar?

Yeni bir kredi kartı almak, arabanızı yenilemek, kendi evinizin sahibi olmak ya da acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için bankalardan alacağınız kredi ve kredi kartlarına ihtiyacınız olacak. Bankaların gözündeki finansal durumunuzu belirten bir puanlama sistemi olan kredi notunuz ile ilgili performans, limit ve borç bilgilerinizi kredi risk raporu ile öğrenebilirsiniz. Kişiye özel olarak hazırlanan, kredi ve […]


kredi-risk-raporu-ne-ise-yarar


Yeni bir kredi kartı almak, arabanızı yenilemek, kendi evinizin sahibi olmak ya da acil nakit ihtiyaçlarınızı karşılamak için bankalardan alacağınız kredi ve kredi kartlarına ihtiyacınız olacak. Bankaların gözündeki finansal durumunuzu belirten bir puanlama sistemi olan kredi notunuz ile ilgili performans, limit ve borç bilgilerinizi kredi risk raporu ile öğrenebilirsiniz. Kişiye özel olarak hazırlanan, kredi ve kredi kartları dahil kredili ürünlerinizin kullanımı hakkında bilgi veren risk raporu; araç, ev, tüketici kredileri, kredi kartları ve kredili mevduat hesabınıza ait bilgileri içermektedir. Size ait bu bilgiler, düzenli aralıklarla, periyodik olarak Türkiye Bankalar Birliği’ne yani TBB’ye iletilmektedir. İletilen bu bilgiler de Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenerek risk raporunuz oluşturulur. Kredi kartı ve kredi ödemelerinizi, bankalar aracılığı ile yaptığınız tüm işlemleri ve var olan borçlarınızı kayıt altına alan kredi risk raporu, kredi notunuzun belirlenmesini sağlar. Bu raporda yalnızca kredi kartı taksitleriniz ya da kredi borçlarınız değil, adınıza kayıtlı cep telefonu, elektrik, su ya da doğalgaz faturası gibi faturaların ödeme düzenini de içermektedir.

Kredi Risk Raporu Ne İşe Yarar? 

Kredi risk raporu, yeni bir kredi çekmek istediğinizde karşınıza çıkan bir rapor olduğu gibi, aynı zamanda evinizi kiraya vermek istediğinizde de kiraya vereceğiniz kişinin finansal durumunu öğrenmenize de olanak sunar. Örneğin bir firma ya da iş yeri sahibisiniz ve bir ortakla anlaşmak üzeresiniz, bu noktada risk raporu, ortağınız hakkında var olabilecek riskleri öğrenmenizi sağlar. Ya da taksitle ürün satan bir mağazaysanız, müşterilerinizin kredi risk raporu aracılığıyla onların finansal durumları ve borç durumlarını öğrenebilirsiniz. Var olan kredi ve kredi kartı borçlarınızın durumunu, borçlarınızın gelire oranla risk oluşturup oluşturmadığınız, gecikmiş borçlarınızın kredi notunuza nasıl yansıyacağını ve kredi bilgilerinize dair daha birçok bilgiyi, bu risk raporu aracılığıyla edinebilirsiniz. Bu rapor tüm dünyada en çok; sigorta şirketleri, bankalar, ev ve iş yeri sahipleri, taksitli ya da senetli mal satan iş yerleri tarafından kullanılmaktadır. Ancak yine de bu rapor, anlaşma yapacağınız birey ve iş yerlerinin size düzenli ödeme yapacaklarını ya da borçlarını ödeyeceklerini garanti etmez.

Kredi Risk Raporu Öğrenme

Düzenli bir kredi kartı kullanıcısı iseniz ya da bankalardan periyodik olarak kredi kullanıyorsanız, kredi risk raporu çok işinize yarayacak. Yaşadığınız ya da yaşayabileceğiniz sorunları bu raporda görüntüleyebilir ve finansal durumunuzu yeniden gözden geçirebilirsiniz. Bankalardan sorunsuz olarak kredi çekmek ya da kredi kartı almak istiyorsanız, kredi risk raporunuzu edinmenizde yarar var. Peki bu raporu nasıl ve nereden alacaksınız? Kredi notu sorgulama yaptığınız Findeks adresinden, aynı zamanda risk raporunuzu da alabilirsiniz. Son 5 yıla ait devam eden ya da kapanmış kredi borçlarınızın dökümünü, Findeks sitesine girerek, ürünler sayfasında yer alan Risk Raporu bölümünden alabilirsiniz. Kredi risk raporu öğrenmek için ödemeniz gereken tutar 4 TL+KDV yani toplamda 4,72 TL’dir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir