Kredi Reddi Almak Kredi Notunu Düşürür Mü?


Kredi Notu Hesaplama

Kredi başvurusunda bulunan kişilerin yaptıkları en büyük hatalardan biri de bunun öncesinde kredi notu sorgulama işleminde bulunarak kredi notlarını öğrenmeden başvuruda bulunmaktır. Kişinin zaten kredi başvuru formu doldurmadan önce kredi notunu öğrenmesi halinde kredi onayı alıp alamayacağı bellidir.

Ne yazık ki yapılan hatalı kredi başvurularının ardından yaşanan kredi reddi kişinin kredi notunu biraz daha düşürmektedir. Hatta kişinin üst üste kredi reddi alması sonucunda kredi notu yüksek olsa dahi kredi onayı alınamaması bile yaşanabilir. Bu nedenle kişinin kredi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka kredi notu ortalamasını öğrenmesi, kredi notunun yanı sıra aylık gelirini de dikkate alarak başvuruda bulunması gerekir.

Çünkü kişinin kredi notu ne kadar yüksek olursa olsun kredi aylık ödeme tutarının aylık belgelenebilir gelir tutarının yarısını aşması halinde kredi onayı alması mümkün değildir. Yani kişinin aylık geliri bin 500 lira ise en fazla aylık ödemesi 750 liraya kadar olan kredi başvurularında onay alabilmesi mümkündür. Günümüzde zaten bankalar kredi notu yüksek olan müşterileri için hazır kredi limitleri tanımlamakta olup bu limitler hemen başvuruda bulunulması durumunda kullanıma hazır halde bulundurulmaktadır.

Kredi başvurusu reddi bir sonraki başvuruda kredi onayı alınmasını zorlaştıracağı için başvuru yapmadan önce tüm kriterler gözden geçirilmeli ve buna göre başvuru formunun doldurulması gerekir. Bu şekilde yapılması durumunda kredi onayı alınması çok daha kolay olacaktır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir