Kredi Notunun Önemi Nedir?Her geçen gün bankacılık işlemleri gerçekleştirmek isteyen ve gerçekleştiren kişiler tarafından daha fazla duyulmaya başlanan kredi notu deyimi aynı zamanda kredi onayının alınması konusunda da en önemli etkenlerden biridir. Günümüzde bankalar kredi onayı verilmesinin yanı sıra kullandırılacak olan kredi faiz oranının belirlenmesine kadar farklı pek çok konuda ilk olarak kişinin sahip olduğu kredi notu ortalamasını dikkate almaktadır.

Kredi notunun düşük olması halinde kişinin hem kredi alması zorlaşmakta hem de kredi kullansa dahi daha yüksek kredi faiz oranları uygulanmaktadır. Bu nedenle kredi notu ortalaması mümkün olduğunca yüksek tutulmasına çalışılmalıdır. Bunu başarabilmek için ise dikkat edilmesi gereken en önemli konu kişinin bankalara olan ödemelerinde mutlaka düzeni yakalayabilmesidir. Ödemelerin düzenli olması, kredi borcu ve kredi kartı borçları için kişinin son ödeme tarihini geçirmeden borcun tamamını ödemesi kredi notu ortalamasını olumlu yönde etkiler.

Bir diğer önemli kriterde kişinin borçlanma tutarıdır. Borcunuz yükseldikçe kredi riski seviyeniz de buna bağlı olarak yükseleceği için kredi notu ortalamanız düşer. Yani kişi kredi ödemelerini ne kadar düzenli yaparsa yapsın yeni bir kredi kullanması durumunda kredi notu ortalaması otomatik olarak düşürülür. Ancak kişinin ödemelerini düzenli olarak yapmaya devam etmesi durumunda kredi notu kademeli olarak yükselecek ve iyileşecektir. Gerek daha yüksek tutarda kredi kullanmak gerekse de daha kolay bir şekilde kredi onayı alabilmek isteyen kişilerin mutlaka kredi notu ortalamalarına dikkat etmeleri gerekir.

3 Yorum

 1. Aleyna

  Nisan 25, 2016 at 11:23 am

  Kredi notu artık banka anlamına geliyor gibi bir durum. Kredi notunuz düşük olduktan sonra sadece banka değil cep telefonu taksitle bile alamaz hale gelinmiş durumdadır.

 2. Banu

  Nisan 25, 2016 at 11:24 am

  Bu konuda yapılan bir saçmalık kredi çekip düzenli ödeme yaptığınızda puanınız artacağına ilk önce düşürülüyor daha sonra kademeli olarak tekrar yükseltmeye çalışıyorsunuz.

 3. Barış

  Nisan 25, 2016 at 11:25 am

  Kredi puanınız sayesinde artık gerekli krediyi çekebilir kredi kartı alabilir hale gelinmiştir. Düşük kredi puanı olanların sıkıntılı dönemi başlamış durumdadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir