Kredi Notunun Düşmesi Ne Anlama Gelir?


Kredi kullanmak isteyen kişilerin en çok duydukları terimler arasında yer alan kredi notu bankaların kredi istihbarat sürecinde kullandıkları en önemli verilerden biridir. Kredi başvurusunda bulunan kişinin kredi onayı alıp almayacağını büyük oranda etkileyen kredi notu aynı zamanda ne kadarlık kredi kullanılabileceğini belirleyen bir etkendir. Günümüzde artık bankalar kredi notu yüksek olan müşterilerine daha düşük kredi faiz oranlarından yararlanma imkanı sunarken kredi notu düşük olanlara ise daha yüksek kredi faiz oranları uygulamaktadır.

Yani kredi notunun düşmesi hem daha yüksek faizle kredi kullanılması hem de bazen kredi kullanılamaması anlamına gelir. Çoğu kişinin yaptığı en büyük hata ise kredi notu yüksek olan herkesin istediği kadar kredi kullanabileceğine inanmalarıdır. Oysaki kredi notu tek başına kredi onayı için yeterli olmayıp aranılan önemli kriterlerden biridir.

Kişinin kredi kullanabilmesi için yüksek kredi notu ortalamasının yanı sıra kişinin düzenli belgelenebilir bir aylık gelirinin olması, en az 6 aylık sigortasının bulunması ve kullanılmak istenen kredinin aylık taksit tutarı ile kişinin belgeleyebildiği aylık geliri arasında denge bulunması gerekir. Yani kişi aylık ödemesi bin lira olan bir kredi paketinde onay alabilmek için en az aylık belgelenebilir gelir tutarının en az 2 bin lira olması gerekmektedir. Yani kredi onayı belirli bazı şartlara sahip olup kredi notu bunların arasında önemli olanlarından biridir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir