Kredi Notunu Yükseltmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?Değerli okuyucular, kredi notunu yükseltmenin birden fazla yolu bulunmaktadır. Bu yolların sadece birini yapmanız, kredi notunuzu yükseltmez. Önemli olan hepsini bir arada yapabilmektir. Öncelikle aksayan ödemeleriniz varsa bunları belli bir düzen içerisine sokmanız gerekir. Ödemelerinizde aksama olduğu sürece kredi notunuz yükselmez, aksine düşer.

Aşağıda belirteceğimiz yöntemleri kredi notunuz çok düşmeden yapmalısınız. Aksi takdirde bankalar geçmiş ödemelerinizden dolayı kredi başvurunuzu olumsuz sonuçlandırabilir.

Aylık Ödemelerinizi Bütçenize Göre Ayarlayın: Birden fazla kredi kartı veya kredi borcunuz varsa, aylık ödemeler sizi zorlayabilir. Böyle durum yaşayanlar tüm kredileri tek bir yerde toplayarak tek bir yere, tek bir tarihte ödeme yapabilir.

Ödemelerinizi Geciktirmemeniz Kredi Notuna Olumlu Yansır: Kredi borçlarınızı bir gün dahi geciktirdiğiniz takdirde kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. Bundan dolayı ödemelerinizi zamanında yapmanız gereklidir.

Kredilerin Takibe Düşmesi Banka Tarafından Olumlu Karşılanmıyor: Sanılanın aksine bankalar kredilerin geç ödenmesini istemiyor. Takibe alınan kredileri geri almak çok zor olduğu için bir anlamda bankalar zarara uğrar. Kredisi takibe düşen müşteriler için bankalar kredi vadelerini uzatır. Krediniz takibe düşmeden önce yapılandırmanız kredi notu açısından büyük önem oluşturur.

Düşük Limitli Bir Kredi Kartı Kullanın: Takip altına alınan kredi kartınızın borçlarını kapattıktan sonra yeni bir kart edinmeye çalışın. Bankalar genellikle bu başvuruları reddeder ama maaşınızı aldığınız bankadan kart talebinde bulunabilirsiniz.

Otomatik Ödeme Talimatı Verin: Kredi notu üzerinde çok büyük etkisi olmasa da otomatik ödeme talimatı vererek kredi notunuzun kıpırdanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede finansal destek almanız daha kolay hale gelecektir.

Değerli okuyucular, yukarıda belirtilen yöntemleri düzgün ve doğru zamanda kullandığınız takdirde kredi notunuz olumlu etkilenecektir. Kredi notunuzu yüksek tutmanız demek, istediğiniz an kredi temin edebileceğiniz anlamına geliyor. Hatta kredi notu çok yüksek olanlar birden fazla kredi kullanma şansına sahip. Borcunuza sadık kalarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Daha önce kredi kartı veya kredi kullanmayan birinin kredi notu asla yüksek değildir. Çünkü bankalar müşterilerinden geçmiş döneme ait hesap hareketliliği ister.  Kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalar  adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir