Kredi Notumun Düşmesini Nasıl Engellerim?


Bankaların artık kredi istihbarat sürecinde en çok dikkate aldıkları konular arasında yer alan kredi notu değerlendirme yapılan kişinin aylık geliri, sahip olduğu mal varlığı ve şimdiye kadar bankalardan kullandığı kredi ve kredi kartı ürünlerinin ödeme düzenleri gibi farklı pek çok verinin dikkate alınarak hesaplandığı ortalamadır. Bu ortalama yüksek olursa kişi hem çok daha kolay bir şekilde kredi kullanabilmekte hem de daha düşük faiz oranlarından yararlanabilmektedir.

Kredi notunun düşmesini engellemek ise alınabilecek basit önlemler ile mümkündür. Bunun için dikkat edilmesi gereken en önemli konu bankalara yapılan ödemelerde kesinlikle ödeme düzeninin aksatılmamasıdır. Bankalardan kullanılan kredilerin ödemelerinde asla son ödeme tarihi geçirilmemeli ve tüm borç kapatılana kadar kesinlikle bu düzen devam ettirilmelidir.

Yine kredi kartı ödemesi içinde aynı durum söz konusu olup mümkün olduğunca kredi kartı asgari ödeme tutarı değil toplam borç tutarının yatırılması sağlanmalıdır. Bunlar bankaların kredi notu ortalamasında en çok dikkat ettikleri konulardır. Borcuna sadık müşteriler bankaların her zaman kredi kullandırmak istedikleri değerli müşterileridir. Buna ek olarak bankada hesap açtırmak, banka hesabından otomatik ödeme talimatı vermek, kredili mevduat hesabı kullanmak ve bu hesabı sürekli artıda tutmaya çalışmakta alınabilecek basit önlemler arasında yer almaktadır.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir