Kredi Notum Sıfır Nasıl Yükseltirim?

Bankalarla yapacağınız finansal işlemlerde önünüze çıkan ve kredi, kredi kartı ve ödemelere bağlı olarak belirlenen 0 ile 1900 puan arasında belirlenen kredi notu, düzensiz ödemeler ile birlikte azalmaya başlar. Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi 3 aydan fazla geçirir ve yasal takip süreci başlarsa, kredi notunuz “çok riskli” gruba kadar düşer. 0 ile 500 puan arasında […]


Kredi Notu Hesaplama


Bankalarla yapacağınız finansal işlemlerde önünüze çıkan ve kredi, kredi kartı ve ödemelere bağlı olarak belirlenen 0 ile 1900 puan arasında belirlenen kredi notu, düzensiz ödemeler ile birlikte azalmaya başlar. Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi 3 aydan fazla geçirir ve yasal takip süreci başlarsa, kredi notunuz “çok riskli” gruba kadar düşer. 0 ile 500 puan arasında bir kredi notuna sahip olan tüketiciler; kredi alma ve kredi kartı çıkarma şansı en düşük olan gruptur. Zaman içinde kredi notunuz 0 puana kadar gerileyebilir. Findeks adresine girip de sorgulama sayfasında 0 puanı görürseniz ne yapacaksınız? Bu puanı yeniden yükseltmenin bir yolu var mı? Kredi notu 0 olunca kredi çekilebilir mi?

Elbette kredi notu 0 olan biri için bankalardan kredi kullanmak pek de kolay olmayacaktır, ancak yine de, eğer acil bir nakit ihtiyacınız yoksa, yaklaşık 6 ay içinde 0 olan puanınızı 1100’ün üzerine ve birkaç ay sonra da 1400 puanlara ulaşarak uzun vadede kredi notunu yükseltme işlemini uygulayabilirsiniz. Diyelim ki kredi borcunuz yüzünden yasal takip başlatıldı ve bir süre sonra kredi notunuzu güncellediğinizde 0 olduğunu gördünüz. Bu durumda ilk yapmanız gereken takibe düşen borcunuzun tamamını kapatmak. Borcunuzu kapattıktan sonra, artık 0 olan kredi notunuzu yükseltmek için bir şeyler yapmaya başlayabilirsiniz.

İlk etapta bankaların size kredi ya da kredi kartı vermeleri biraz zordur. O nedenle eğer bir banka hesabınız yoksa, herhangi bir bankadan vadesiz hesap açarak işe başlayın. Daha sonra bu vadesiz hesabınıza sürekli para giriş çıkışı yapın. Hatta cep telefonu, elektrik, doğalgaz ve su faturalarınızdan biri ya da birkaçı için bu vadesiz hesabınıza ödeme talimatı verin. Adınıza kayıtlı faturaların son ödeme tarihinden önce, düzenli bir şekilde ödeniyor olması, 0 olan kredi notunuzun kısa süre içinde yükselmesini sağlayacaktır. Ayrıca yine otomatik ödeme talimatları da kredi notunun yükselmesine yardımcı olur. Bir de, vadesiz hesabınızda her daim para bulundurun. Maaşınızı aldıktan sonra bu hesaba yatırıp, bir kısmını hesapta bırakabilirsiniz.

Ay boyunca bu hesaba para yatırın, daha sonra buradan alışveriş yapın, sonra yeniden yatırın. Böyle bir döngü, sizin aktif bir kullanıcı olduğunuzu gösterecek ve kredi notunuzun yükselmesine neden olacak. Kredi notunuzu yükseltmenin en etkili yolu kredi kullanmaktır. Sıfır puana sahip birinin kredi kullanması biraz zor olabilir ancak kefil göstererek, belli bir limite kadar banka kredisi çekebilirsiniz. Örneğin 3000 TL bir kredi kullanacaksanız, kefil ve gelir belgesi göstererek kredi kullanabilirsiniz. Çekeceğiniz bu kredinin ödemelerini mutlaka ödeme gününden önce ödeyip, hatta borcun tamamını da zamanından öcne kapatın. Bu ödemeler de yine kredi notu çok düşük olan ve “çok riskli” grupta yer alan banka müşterilerine, kredi notunu yükseltmek için iyi bir fırsat olarak geri dönüş yapacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir