Kredi Notum Düşük, Nasıl İhtiyaç Kredisi Kullanırım?


Kredi notu düşük olan kişilerin kredi kullanma ihtimalleri azalırken yine yüksek tutarlı kredilerde kredi reddi yaşanır. Yapılan kredi başvurusunun reddedilmesi durumunda kredi notu biraz daha düşürüleceği için başvurularda mutlaka dikkatli olunmalıdır. Kredi başvurusundan önce yapılması gereken ilk şey kişinin kredi notu sorgulaması yaparak ortalamasını öğrenmesidir.

Çünkü kredi notu ortalaması aynı zamanda kişinin ne kadar kredi kullanabileceğini gösterir. Kredi notunuz düşük olmasına rağmen yine de konut kredisi kullanmak istiyorum diyorsanız ilk yapmanız gereken kolay kredi veren bankalar arasından seçimde bulunmaktadır. En kolay kredi veren bankalar çoğu zaman kredi notu ortalamasını dikkate almadan yüksek faizle kredi verirler.

Ancak bu bankalardan da onay alabilmek için mutlaka kara listede olmamak gerekir. Yani kişi kredi borç takibi altına girerek kara liste adı verilen özel listeye kayıt edildi iseler ne yazık ki kredi onayı almaları mümkün değildir. Yani borcunuz avukatlık olursa adınız kara listeye girer ki kara listede olanlara kredi veren bankalar ne yazık ki bulunmamaktadır. Bu durumda kredi onayı alınabilmesi için en az 5 sene geçmiş olması ya da kara liste affı ile listeden kişinin çıkarılması gerekir. Bunlar gerçekleşse dahi bu kişiler sadece teminatlı kredi ya da ipotekli ihtiyaç kredisi kullanabilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir