Kredi Notu Yükseltme


Kredi notu ortalaması yüksek olan kişilerin bankalardan kredi onayı alması kolaylaştırılırken aynı zamanda kullanabilecekleri kredi tutarı olarak ta daha yüksek limitler tanımlanmaktadır. Bu nedenle kredi notu ortalaması mümkün olduğunca yüksek seviyelerde tutulmaya çalışılmalıdır. Atılan başarılı adımlar sayesinde kredi notu yükseltme mümkündür.

Kredi notunu yükseltmek için dikkat etmeniz gereken en önemli konu mutlaka bankalara olan ödemelerin düzenli ve zamanında yapılmasıdır. Kredi ödemeleri mutlaka son ödeme tarihi geçirilmeden yapılmalı, kredi kartı ödemeleri ise son ödeme tarihine kadar yapılamıyorsa en azından kredi kartı ekstresi asgari ödeme tutarı mutlaka yatırılmalıdır.

Kredi kartının asgari ödeme tutarı yatırılması da kredi notunu olumsuz etkilemekle beraber son ödeme tarihinin geçirilmesine rağmen borcun ödenmemesi ile kıyaslandığında bu etki çok daha düşüktür. Bu nedenle en azından asgari ödeme tutarının yatırılması çok önemlidir. Yine kişinin ödemeleri düzenli olsa da kredi kullanmak kişinin sahip olduğu kredi riski seviyesini yükselteceği için kredi notunun düşmesine neden olur. Zorunlu olunmadıkça bu nedenle kredi kullanılmaması önerilir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir