Kredi Notu Yüksek Olan Kişi Neden Kredi Kullanamaz?


Kredi başvuru red nedenleri arasında ilk sırayı her zaman kişinin kredi notu alır. Ancak bazı durumlarda kişinin kredi skoru yüksek olsa dahi kredi başvurusu reddedilebilir. Bunun farklı nedenleri vardır. Peki, kredi notu yüksek olan kişi neden kredi kullanamaz?

Bunun ilk nedeni kişinin maaşı ile kullanmak istediği kredinin aylık ödeme tutarlarını karşılayamamasıdır. Yani kredi notu çok yüksek olsa da kişi mutlaka belgelenebilir aylık gelir tutarı ile orantılı bir kredi başvurusunda bulunmalıdır. Örneğin aylık geliri maaş bordrosunda asgari ücret görünen bir kişi maaşının yarısı olan 650 liraya kadar aylık ödemesi bulunan kredi başvuruları için onay alabilir.

Konut kredisi başvurusu için ise bu tutar hane halkının gelirinin yarısı olarak belirlenir. Yani o evde yaşayan herkesin aylık gelirleri toplanır ve bu toplam tutarın yarısını geçmeyecek şekilde yapılan konut kedisi başvuruları kabul edilir. Bir diğer kredi reddi nedeni işe giriş ve sigortalı çalışma süresidir. Kredi onayı almak isteyen kişilerin mutlaka en az 6 aylık sigortalılık sürelerinin bulunması gerekir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir