Kredi Notu Yüksek Olan Kişi Neden Kredi Çekemez?


Bankaların kredi başvurusu değerlendirme sürecinde ilk inceledikleri veri kişinin sahip olduğu kredi notu ortalamasıdır. Kredi notu yüksek olan kişiler genelde kredi onayı alırlar. Ancak bazen banka yüksek kredi notu ortalaması bulunmasına rağmen kredi onayı vermez. Peki, “kredi notum yüksek ama kredi alamıyorum” diyen kişilere bankalar neden kredi onayı vermez.

Kredi onayı verilmesi konusunda öncelikle bankanın tek bir veriye dayanarak işlem yapmayacağı bilinmelidir. Banka yapılan başvuruda kredi türüne göre pek çok değerlendirmede bulunur ve kredi notu bunlardan sadece biridir. Örnek vermek gerekirse kredi kullanma şartları arasında yer alan tüm şartların taşınması gerekir. Kişinin kredi skoru ne kadar yüksek olursa olsun çalışmıyor ise ya da aylık belgelenebilir bir gelire sahip bulunmuyor ise kredi onayı alması mümkün değildir.

Buna ek olarak konut kredisi kullanmak isteyen kişilerde kredi notunun yanı sıra konutun da kredi kullanımına uygun olması, ekspertiz değerinin kişinin kullanmak istediği kredi miktarını karşılaması gibi pek çok ek şart aranır. Yine kredi notunuz ne kadar yüksek olursa olsun konut kredisi kullanmak istiyorum dediğiniz konutun tapusu olmaması halinde ya da konutun iskanının bulunmaması halinde de kredi kullanmanız mümkün değildir. Yani kredi kullanmak için banka asla sadece tek bir veriye bakmaz ve kredinin belirli şartlarının karşılanması gerekir. Yine kişinin kullanmak istediği kredi tutarının aylık ödemesi kişinin belgelenebilir aylık gelirinin yarısını geçmemelidir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir