Kredi Notu ve Kredi Skoru Nedir?


5 Adımda Kredi Notu Sorgulama

Son günlerde bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilerin en çok duydukları terimler arasında yer alan kredi skoru ya da kredi notu bir bankacılık terimidir. Kişinin mali durumunu gösteren karne olarak tabir edilen kredi notunun artık günümüzde çok daha büyük bir önemi bulunmaktadır. Çünkü artık bu not kredi onayı alınmasının yanı sıra aynı zamanda kullanılabilecek kredi tutarını belirlemekten uygulanacak olan kredi faiz oranına kadar pek çok alanda birincil etken olarak görülmektedir.

Kredi notunun yüksek olması çok daha kolay bir şekilde kredi onayı alınmasını sağlarken aynı zamanda artık bankalar tarafından yeni yeni uygulanan kredi faiz oranının belirlenmesi konusunda da önemli bir etkendir. Yani bankalar kredi notu yüksek olan müşterilerini daha güvenilir gördükleri için daha düşük faiz oranları ile kredi kullanmalarına izin verirken düşük kredi notu olan müşterilerini ise riskli buldukları için ancak daha yüksek kredi faiz oranları ödemeyi kabul ederlerse kredi onayı alabilmektedir.

Bankalar kredi notu hesaplaması yaparken kişinin şimdiye kadar olan ödeme düzenlerini baz alırken aynı zamanda sahip olduğu mal varlığı, yaşı, eğitim durumu, aylık belgelenebilir geliri ve ödemekle yükümlü olduğu borçları gibi pek çok veriyi dikkate almaktadır. Burada banka için en önemli olan ödeme düzenidir. Borcunu ödeyen kişiler her zaman güvenilir kabul edildikleri için bankalardan daha kolay kredi onayı alırken borcunu ödemeyen yada borcunu gecikmeli olarak ödemeyi alışkanlık haline getiren kişilerin ne yazık ki kredi onayı almaları çok daha zordur.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir