Kredi Notu Puanlama Sistemi Nedir?


Bankalar için tüm müşterilerinin belirli bir kredi puanı vardır. Bu puan kişinin gerçekleştirdiği işlemler sonucu elde ettiği mali karnesi olarak kabul edilir. Yani bankalara olan borçlarınızı düzenli öderseniz kredi notunuz yüksek olurken borçlarınızı ödemez ya da gecikmeli olarak öderseniz de kredi notu ortalamanız düşük olur. Ancak burada önemli olan tek başına ödeme dengesi değildir.

Buna ek olarak kişinin sahip olduğu aylık belgelenebilir geliri, öğrenim durumu, yaşı, edinmiş olduğu taşınır ve taşınmaz mallar gibi hesaplamaya dahil edilen farklı pek çok kriter bulunmaktadır. Bu değerler ne kadar artıda olursa kredi notu o kadar yüksek olur. Bankanın önem verdiği en önemli kriter ise müşterisinin borcuna olan sadakati yani ödeme düzenidir. Borcunu düzenli ödeyen kişilere bankalar daha kolay kredi vermekte olup bankanın buradaki birincil amacı müşterilerine borçlarını düzenli ödeme konusunda baskı yapmaktır.

Çünkü artık çıkarılan yeni kanunlarla bankaların yaptırımları sınırlanmış, borçların tahsilatı konusunda bankaların elleri zayıflatılmıştır. Bankalarda bu konuda mücadele edebilmek için kredi notu ve kara liste uygulamalarını artık çok daha sert bir şekilde uygulamaktadır. Eskiden kara listede olanlara kredi veren bankalar bulunurken günümüzde ise kara listeye girmek kara liste affı çıkarılsa dahi bir daha asla kredi kullanamamaları anlamına gelmektedir.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir